ornament ornament ornament ornament bluenear
Slovácko, to je folklor, historie, kultura, víno, tradiční gastronomie, ale i příroda, sport, adrenalin. Šum a vzruch při místních slavnostech a festivalech. Mír a uklidnění v kopcích a lesích Chřibů a Bílých Karpat. Pohostinnost a vlídné slovo místních obyvatel. SLOVÁCKO Slunce v lidech a zemi.
FOLKLOR
FOLKLOR FOTO

Slovácko je bohaté na lidové kroje, zvyky a obyčeje, lidové písně, hudbu a slovesnost. O svébytnosti zdejší lidové kultury svědčí mimo jiné i unikátní lidový tanec Slovácký verbuňk zařazený na seznam světového dědictví UNESCO nebo Jízda králů, dnes dochovaná ve Vlčnově, Kunovicích, Hluku a Skoronicích.

HISTORIE A DUCHOVNÍ ODKAZ
HISTORIE A DUCHOVNÍ ODKAZ FOTO

Slováckem za doby velkomoravské říše putovali věrozvěstové Cyril a Metoděj a jejich odkaz nás svou nadčasovostí dokáže vtáhnout do děje i dnes.

HRADY, ZÁMKY, KULTURA
HRADY, ZÁMKY, KULTURA FOTO

Poznávat rozmanitou kulturní nabídku Slovácka lze mnoha způsoby. Jedním z nich je návštěva muzeí a expozic. Jejich záběr je velmi široký od vinařství, přes historii regionu, židovskou kulturu, velkomoravské nálezy, až po letectví, nebo památkové domky.

VÍNO A VINAŘSTVÍ
VÍNO A VINAŘSTVÍ FOTO

Kultura Slovácka je spjata s vinnou révou a vinařstvím. Vznikají zde dokonce nové odrůdy, jako Muškát moravský z Polešovic. Náročnou práci na vinicích lze ocenit na tradičních akcích, jako je žehnání svatomartinského vína, zarážení hory, degustace a košty, slavnosti vína.

CYKLOTURISTIKA
CYKLOTURISTIKA FOTO

Na kole se na Slovácku jezdí prakticky stále. Ať už do zaměstnání, za vzděláním, za zábavou, do vinohradu či za modlitbou. Krásy Slovácka, klid a bezpečí cyklostezek vyhledává stále více lidí, pro něž je cyklistika životním stylem, odpočinkem, radostí i cestou za poznáním.

BAŤŮV KANÁL a ŘEKA MORAVA
BAŤŮV KANÁL a ŘEKA MORAVA FOTO

Vodní cesta Baťův kanál a řeka Morava nabízí netradiční možnost, jak poznat Slovácko z paluby lodi. Ač byla tato cesta vybudována původně k dopravě lignitu z Ratíškovic do otrokovické elektrárny, dnes slouží výhradně rekreační plavbě.

 

NEVŠEDNÍ ZÁŽITKY
NEVŠEDNÍ ZÁŽITKY FOTO

Ve vzduchu, na vodě, nad zemí, pod zemí, ve skoku, při běhu, za letu. Slovácko můžete zažít nesčetnými způsoby! Stačí se trošku porozhlédnout a snadno zjistíte, že ze všedního dne lze udělat nevšední.

 
kytka modra