ornament ornament ornament ornament bluenear
Slovácko, to je folklor, historie, kultura, víno, tradiční gastronomie, ale i příroda, sport, adrenalin. Šum a vzruch při místních slavnostech a festivalech. Mír a uklidnění v kopcích a lesích Chřibů a Bílých Karpat. Pohostinnost a vlídné slovo místních obyvatel. SLOVÁCKO Slunce v lidech a zemi.
FOLKLORNÍ A TRADIČNÍ SLOVÁCKO
FOLKLORNÍ A TRADIČNÍ SLOVÁCKO FOTO

Těžko byste hledali místo, kde mají tradice a folklor takovou váhu, jako na Slovácku. O jejich dochování v podobě krojů, písní, tanců nebo výtečné kuchyně se zasloužily minulé generace a ty současné je oživují.

Raritou slováckého folkloru je mužský tanec verbuňk, který je zapsán na Seznamu světového nehmotného dědictví UNESCO, stejně jako jízda králů nebo modrotisk.

Na Slovácku se nachází mnohé památkové domky, kde je možné zhlédnout ukázky lidové architektury.

PO STOPÁCH ODKAZU VELKÉ MORAVY
PO STOPÁCH ODKAZU VELKÉ MORAVY FOTO

Putujte Slováckem po stopách historie! Navštívit můžete archeologická naleziště, slovanská hradiště, sakrální stavby, poutní místa. K tomu nám napomáhají značené poutní trasy Cyrilometodějské stezky.

Nejznámější památkou, duchovním srdcem Slovácka a zároveň poutním místem je Velehrad a zdejší bazilika Při toulkách přírodou navštivte Výšinu sv. Metoděje nebo Hradisko sv. Klimenta u Osvětiman, jedno z kulturních středisek velkomoravské říše. Dalším významným místem a národní kulturní památkou je Slovanské hradiště v Mikulčicích.

PŘÍRODA SLOVÁCKA
PŘÍRODA SLOVÁCKA FOTO

Částí Slovácka se line pohoří Chřiby s nejvyšším vrcholem Brdo, s rozsáhlými lesy, protkanými stezkami a skrývající zajímavá zákoutí. Bílé Karpaty s nejvyšším vrcholem Velká Javořina představují hranici se Slovenskou republikou. Příroda obdařila tuto oblast výskytem orchidejí a na úbočí Velké Javořiny se rozprostírá bukový prales. Na Slovácku také rostou vzácné „Oskeruše“. Zdejší příroda je nakloněná jak pěším, tak cyklo turistům, vodákům, v zimě běžkařům.

VÍNO A VINAŘSTVÍ
VÍNO A VINAŘSTVÍ FOTO

Kultura Slovácka je spjata s vinnou révou a vinařstvím. Vznikají zde dokonce nové odrůdy, jako Muškát moravský z Polešovic. Náročnou práci na vinicích lze ocenit na tradičních akcích, jako je žehnání svatomartinského vína, zarážení hory, degustace a košty, slavnosti vína. Vychutnávat kvalitní víno můžeme v každém období, vždyť není nad to sejít se za zimního večera s přáteli v útulném vinném sklípku nebo vinotéce.

SLOVÁCKEM NA KOLE
SLOVÁCKEM NA KOLE FOTO

Sedněte na kolo, šlápněte do pedálů a vydejte se křížem krážem Slováckem! Díky rozsáhlé síti cyklostezek lze poznávat přírodní krásy i historii regionu. Jsou zde trasy lehké, rovinné, ale i těžší, kde je třeba pořádně zabrat a vyjet nějaký ten kopec. Začátečníci či rodiny s dětmi ocení například stezky podél Baťova kanálu nebo podhůří Chřibů. Pro zkušené bude potom výzva oblast Bílých Karpat či Velkomoravská poutní cesta.

BAŤŮV KANÁL
BAŤŮV KANÁL FOTO

Historická vodní cesta byla vybudována Janem Antonínem Baťou. Původně pro nákladní plavbu, dnes Baťův kanál slouží rekreaci. Na délce 53 km se nachází 13 plavebních komor, na vodní cestě z Otrokovic až do slovenské Skalice. Oblíbená je i kombinace s cykloturistikou. Bude to hodinová plavba na člunu, vyhlídková loď nebo rodinná dovolená? Možnosti jsou nezměrné!

 

 

NEVŠEDNÍ ZÁŽITKY
NEVŠEDNÍ ZÁŽITKY FOTO

Ve vzduchu, na vodě, ve skoku, při běhu, za letu. Slovácko můžete zažít nespočetnými způsoby! Stačí nezahálet, trošku se porozhlédnout, informovat se a náhle zjistíte, že ze všedního dne lze udělat nevšední. Dokážete překonat sami sebe? Co třeba let balónem nebo exotické zvířectvo zblízka? Milovníci zvířat nesmí minout ZOO Hodonín. Parta přátel se určitě vyřádí na motokárách.

Zpestřete si dovolenou na Slovácku nevšedním zážitkem!

kytka modra