Česky English Deutsch Polski

Slovácký gastrofestival letos zachutná po medu a ořeších

Slovácký gastrofestival letos zachutná po medu a ořeších

Všichni příznivci slovácké kuchyně, dobrého jídla, pití a zábavy netrpělivě očekávají sobotu 25. září. Ve Skanzenu Rochus v Uherském Hradišti se uskuteční 7. ročník Slováckého festivalu chutí a vůní. Tematickými surovinami letošního ročníku jsou ořechy a med, jejich zpracování do sladkých, slaných i tekutých dobrot. Vše ale nebude zaměřeno pouze na ně, na své si přijdou i milovníci dalších slaných i sladkých jídel, vína od místních vinařů a čepovat se bude pivo z lokálních pivovarů.

Pro upřesnění, jedná se vlastně o náhradní termín. Akce totiž měla proběhnout vloni, tedy 26. září 2020. Z důvodu rychle se měnících vládních nařízeních to ale nakonec nebylo možné. Letos organizátoři doufají v hladký průběh dokončování příprav i akce samotné. V sobotu 25. 9. tak bude v 10 hodin otevřena brána Skanzenu Rochus a první návštěvníci se budou moci vydat na ochutnávku specialit od místních výrobců.

Ořechy a med v různých podobách

Motivem předchozích dvou ročníků byla jablka a následně brambory a zelí. Letošním tématem se staly ořechy a med. Můžete se tak těšit na speciality z těchto surovin, jako medové perníčky, medovinu, ořechové rohlíčky, ochutnávku ořechovky. K zakoupení budou i ořechy, med, medové produkty, ale také doplňkový sortiment jako včelí produkty nebo medové pivo. Motiv se promítne také do soutěží, které se staly již tradiční součástí doprovodného programu.

Další doprovodný program bude laděn převážně folklorně. Celým dnem provede návštěvníky moderátor Martin Rezek. Zvány jsou také všechny děti, pro které budou připraveny zábavné aktivity, jako chůze na chůdách, jízda na poníkovi, úkoly a hádanky. Při příležitosti této akce bude také zahájen fyzický prodej nové edice Kuchařky tradičních pokrmů na Slovácku I a II.

Jaké zvolíte menu dne?

Snídaně: Ideálním startem by mohla být dopolední káva a sladké pečené dobroty podle Kuchařky tradičních pokrmů na Slovácku, patenty nebo ještě teplé báleše, připravované na kamnech.

Oběd: Slovácká kyselice / Česnečka

  • Houbový guláš z čerstvých hub ze Chřibů
  • Srnčí guláš s chlebem
  • Speciality z udírny
  • Chlebové placky se škvarky, cibulkou a zakysanou smetanou.

Po obědě přijde vhod sklenka vína, pořádný hlt piva nebo i nějaký ovocný destilát na dobré trávení.

Svačina: Chleba se škvarkovkou, zelňák nebo škvarkový pagáč.

 

Jaké další slovácké pokrmy na Rochusu ochutnáte nebo co zde uvidíte? Přijďte v sobotu 25. září a nechte se překvapit!

Realizátory akce jsou Region Slovácko – sdružení pro rozvoj cestovního ruchu a Park Rochus, o.p.s.

 

Kontakt:
Veronika Friedlová

Region Slovácko – sdružení pro rozvoj cestovního ruchu

+420 739 525 256

marketing@slovacko.cz

Může vás také zajímat:

24. 9. 2021
Máte doma historické vozidlo? Pochlubte se! Sraz veteránů v KOVOZOO
Srdečně Vás zveme na akci SRAZ VETERÁNŮ v KOVOZOO Staré Město, která se uskuteční v neděli 3.10.2021 od 9:00 hodin. Přijďte si užít krásný den ve…
20. 9. 2021
Do Hodonína dorazili šimpanzi z Brna. Rozšíří dočasně místní šimpanzí tlupu
Šimpanzí rodinka v Hodoníně se rozšířila. Od dnešního dne je v Zoo Hodonín umístěna skupinka ze Zoo Brno. Získala azyl po dobu rekonstrukce jejich domova. Brněnská skupinka…
09. 9. 2021
Na krojované hody do Kunovic nebo Dolních Bojanovic. Blíží se silné hodové termíny
Nejdůležitější událostí ve slovácké obci za celý rok zpravidla bývají krojované hody. Je to pýcha místních a současně tradice, jež stojí a padá s počtem nadšenců, kteří…
kytka modra