Strom života na Slovácku - KOVOZOO ve Starém Městě má novou dominantu

Strom života na Slovácku – KOVOZOO ve Starém Městě má novou dominantu

I když byly letos kvůli epidemii zrušeny všechny akce pro veřejnost, život v KOVOZOO se nezastavil. Rok 2020 byl pro nás ve znamení stromů. Vyrostl nám tu výjimečný, majestátný „Strom života“ – vrba, kovová skulptura, která nemá v ČR a dost možná ani v Evropě obdoby.

Nová dominanta areálu vznikala pozvolna od 30. května 2019, kdy jsme „zasadili semínko“, a byla dokončena 11.12.2020. Kovová vrba narostla do úctyhodných proporcí, její hmotnost je téměř 4 tuny, výška stromu 7 metrů, průměr koruny 7,5 metru. Na větve bylo použito neskutečných 1300 metrů řetězu. Celková doba výroby je téměř 600 člověkohodin. Autorem Stromu života jsou umělečtí kováři Vojtěch Sousedík a Jakub Vaňhara z ATELIERU SOUSEDÍK, kteří s KOVOZOO spolupracují již řadu let.

„Pan Janeček (pozn. zakladatel a tvůrce KOVOZOO) nás oslovil, zda bychom se do něčeho takového pustili. Když řekl, jak velký by ten strom měl být, myslel jsem, že jde o šílenost. Ale o to víc mě to provokovalo. To je prostě výzva, která se neodmítá! Však proč se držet při zemi, když můžeme růst k nebi?! Od dob Ikarových již poznatky o přírodě značně pokročily, tak se blízkosti slunce obávat nemusíme. A jak jsme se mohli na vlastní oči přesvědčit, v KOVOZOO se sny realizují tak rychle, že na nějaké obavy prostě čas nezbývá,“ popisuje začátky projektu Vojtěch Sousedík.

„Čím víc jsme nad celým projektem a jeho velikostí přemýšleli, tím víc nám docházelo, jak výjimečné události jsme se stali součástí. Tak velké a neobyčejné dílo by mělo mít smysl a jasně čitelné poselství. Milé a přívětivé poselství, které má v lidech vyvolávat jen příjemné pocity. O tom přece život je,“ dodává Vojtěch Sousedík.

Strom života bude také stromem přání. Na jeho větve budou moci návštěvníci KOVOZOO věšet zámky coby listy stromu a zanechají tak u nás svou stopu, kousek svého já, pevně přimknutého ke stromu života.

„Naše kovová vrba je pro nás symbolem lásky, rozvoje a zrození nového života a tím, jak na ní budou přibývat listy bude ožívat, kvést, rozvíjet se, stejně jako KOVOZOO. Náš strom je ztělesněním nekonečné   lidské fantazie,"  říká Martina Juřenová z týmu KOVOZOO.

Strom života není jediným stromem, který na podzim v KOVOZOO „vyrostl“. Na konci listopadu jsme zrealizovali také další projekt s ekologickou tématikou a pracovním názvem „mobilní les“. Zasadili jsme 30 vzrostlých stromků různých druhů od smrku, přes javor, habr, hloh, platan, akát až po borovici. Stromy jsou zasazeny do obrovských kovových „recyklovaných“ květináčů. Věříme, že na jaře se nám všechny stromy, tedy kromě toho kovového, zazelenají a budou zdobit celý areál KOVOZOO.

 

Kontakt na PR:

 Ing. Martina Juřenová

REC Group s.r.o.

Tel. 730 588 604

jurenova@recgroup.cz

Může vás také zajímat:

14. 1. 2021
“Když se houbaři radují, vinaři pláčou” aneb jaká byla loňská úroda vína?
Zajímáte se o víno a těšíte se na každý nový ročník? Jaká budou letos vína, kterým odrůdám se dařilo či nedařilo? Přečtěte si zajímavé informace…
14. 1. 2021
Slovácká zabijačka a jiné masopustní tradice se letos neuskuteční
V návaznosti na aktuální opatření byli ve Skanzenu Rochus bohužel nuceni s předstihem zrušit připravovaný pořad Slovácká zabijačka a jiné masopustní tradice, který měl proběhnout…
14. 1. 2021
Nový regionální katalog biopotravin a ekologického zemědělství pro spotřebitele
Informační středisko pro rozvoj Moravských Kopanic po pěti letech aktualizovalo a vydává regionální katalog ekologického zemědělství. Představuje zajímavé ekofarmy a výrobce biopotravin Zlínského kraje a…
kytka modra