Komorami Baťova kanálu projelo letos více lodí než v minulých letech

Komorami Baťova kanálu projelo letos více lodí než v minulých letech

V neděli 11. 10. 2020 Povodí Moravy ukončilo provoz plavebních komor na Baťově kanálu a s ním skončila také letošní prodloužená plavební sezóna. Jak dopadla z pohledu správce toku Povodí Moravy?

„Zatímco v letech 2018 a 2019 jsme v plavebních komorách napočítali proplutí 3526 a 3431 lodí. Během letošní hlavní plavební sezóny to bylo 3804 lodí, na jejichž palubě se plavilo celkem 17527 lidí,“ říká generální ředitel Povodí Moravy, s. p. Václav Gargulák.

Začátek sezony poznamenala opatření proti šíření koronavirového onemocnění. Pomocnou ruku provozovatelům plavby a půjčoven lodí proto nabídlo Povodí Moravy, které mimořádně zahájilo letní režim plavby už v polovině května. V tomto režimu probíhalo komorování až do konce září, navíc pak správce Baťova kanálu zajistil provoz plavebních komor první dva víkendy v měsíci říjnu. K dohnání finanční ztráty tak provozovatelé plavby a půjčoven lodí mohli nabízet své služby rekreantům oproti původnímu rozpisu o 27 dní déle.

„Všechny náklady na provoz, obsluhu a údržbu zdymadel jsme zajistili z vlastních zdrojů tak, aby provozovatelům plavby nevznikly žádné dodatečné náklady. Přes počáteční obavy z dopadu protiepidemických opatření na rekreační sezónu je letošní rok díky našim krokům úspěšný,“ doplnil Gargulák.

Celkový počet komorovacích dnů v plavební sezóně 2020 tak činil díky prodloužení komorování 133 dnů. Na provoz plavebních komor letos Povodí Moravy vynaložilo 2,3 mil. Kč, tedy asi o 0,5 mil. Kč více, než při běžném provozu.

Může vás také zajímat:

13. 10. 2020
Jak se vám líbilo na Baťově kanále? Řekněte svůj názor
Baťův kanál ukončil letošní prapodivnou sezónu. Patříte mezi ty, kteří i v době pandemie zavítali na tuto unikátní vodní cestu? Půjčili jste si malou lodičku nebo…
13. 10. 2020
Fanoušci zoo mohou vzácná lvíčata zatím sledovat jen na internetu
Ubikace s mláďaty lva jihoafrického (Panthera leo krugeri) narozenými 19. srpna 2020 v Zoo Hodonín je konečně plně odkrytá. Nátěr byl odstraněn bohužel v momentě, kdy došlo…
09. 10. 2020
Proleťte se v oblacích
BalonCentrum Břestek je jedinečné zázemí pro balónové létání. Nachází se v Břestku – malé obci na úpatí Chřibů.  Stylová balonářská hospůdka s penzionem, kde se vám bude u…
kytka modra