Bílé Karpaty – místo pro Vaše zážitky

Bílé Karpaty – místo pro Vaše zážitky

Milujete přírodu, procházky, rádi objevujete nová místa? Přijeďte do Bílých Karpat, kde na Vás čeká panenská příroda a mnoho zajímavých míst k navštívení. Ať už výletujete sami, s dětmi nebo ve dvou, Bílé Karpaty si zamilujete!

Strání

Obec Strání - srdce Bílých Karpat, je slovácká dědina obklopená krásnou přírodou, protkaná tradicemi a obývaná pohostinnými lidmi. Okolní příroda nabízí nezměrné možnosti pro procházky, projížďky na kole nebo i náročnější túry. Autem se potom dostanete do vzdálenějších koutů Bílých Karpat nebo celého Slovácka. Přímo ve Strání se nachází památkový domek Štrbákovec, rolnický dům s dobovou expozicí tradičního bydlení na Slovácku, kde budete okouzleni mnohými tradičními, folklorními a duchovními artefakty. Domek je však k navštívení pouze po předchozí domluvě v IC Strání. Infocentrum, které slouží jak místním, tak turistům, naleznete v základní škole, v patře nad vchodem spolu s knihovnou. Cesta k němu je označena zeleným íčkem. I zde vám během pracovního týdne poskytnou nápady na smysluplné trávení volného času v Bílých Karpatech.

V části obce Strání – Květná se nachází historická Sklárna Květná, jedna z nejdéle fungujících skláren na našem území. Po předchozí domluvě je možná prohlídka těchto jedinečných prostor. Klidné a komfortní ubytování pro Váš pobyt nabízí Penzion Zámeček, přímo ve středu obce. Obec Strání leží takřka pod nejvyšším vrcholem Bílých Karpat – Velká Javořina (970 m n. m.).

Koupaliště Květná – osvěžení letních dnů

Koupaliště se nahází v klidné části obce Strání – Květná. V areálu se nachází plavecký bazén o délce 25 m, oddechový bazén s vodními atrakcemi, tobogán, skluzavky, dětské brouzdaliště i hřiště. Vám ani Vašim dětem tu tedy nebude nic chybět! Koupaliště Květná můžete při Vašich toulkách Bílými Karpatami navštívit za příznivého počasí denně od 9 do 19 hodin po dobu letních prázdnin.

Naučná stezka Květná – nenáročná trasa vhodná pro pěší i zdatné cyklisty

Auto je možné nechat na parkovišti u Skláren Květná nebo přes cestu, za obchodem. Na stezce Vás bude čekat celkem devět informačních tabulí, přičemž první potkáte hned vedle sklárny. Následně se vydáte po žluté turistické značce. Další část, po 3. zastavení, je sice prudká, ale odměnou Vám budou krásné výhledy na široké okolí.

Zanedlouho se octnete na úpatí Přírodní památky Mechnáčky, odkud se vydáte dolů, až k asfaltové stezce, kolem Svinárského potoka. Přes lesní cestu, která vede k dalšímu zastavení, se dostanete k lesnímu močálu U sladké jabloně a dále až ke slovenským hranicím. Za těmi už ale trasa nepokračuje, a tak se vydáte zase zpátky po žluté značce až ke sklárnám.

Na celé naučné stezce se návštěvníkovi naskýtají pohledy na dechberoucí přírodu Bílých Karpat, vzácné druhy rostlin i hmyzu. Nedaleko 8. zastavení je možné spočinout, nachází se zde také ohniště. A pokud patříte mezi fanoušky geocachingu, NS Květná je jasná volba.

Rozhlédněte se!

Rozhledna na Velkém Lopeníku je 22 m dřevěná stavba s kamennou základnou, stojící na moravsko-slovenské hranici blízko obcí Lopeník, Březová a Nová Bošáca. Rozhledna je přístupná celoročně, přes sezónu je vstup na rozhlednu zpoplatněn. Vyhlídková plošina ve výšce 19 m vám nabídne pohled na krajinu Bílých Karpat. Jak se k rozhledně dostat? Od parkoviště Lopeník (GPS 48°56'25.325"N, 17°46'45.018"E) vás k rozhledně dovede naučná stezka Lopeník. Trasa k rozhledně je dlouhá 4,5 km.

Na zdraví! Prameny z Bílých Karpat

Janáčkova (Březovská) kyselka je pramen železité vody v krásných bukových lesích Bílých Karpat mezi obcemi Strání a Březová. Nejjednodušší je přístup od rozcestí Staré Díly pod obcí Březová (pěšky asi 1 km). U potoka před vstupem do lesa je skládka dřeva, kde se dá nechat auto. My ale doporučujeme procházku přímo z obce Strání, části Květná. Je to příjemná 5 km dlouhá procházka (tam i zpět), lesem i po louce. Auto nechejte ve Květné u sklárny. Vydejte se po zelené turistické značce přes most a pak rovnou do smrkového lesa. Kousek půjdete přírodní rezervací Nová hora. Tato trasa sice není uhlazená pěšinka a bude potřeba překročit pár spadených stromů. Po východu z lesa ale budete odměněni krásným výhledem na Strání, Jelenec a Velkou Javořinu. Do kopce to bude až na Novou horu a pak už zase lesem z kopce dolů až ke kyselce. Janáčkova kyselka chutná výborně, je jemně bublinková a železitá. Nezapomeňte si s sebou vzít lahev, hrníček i trychtýř.

V cíli je posezení i ohniště, takže je možné zde opéct špekáček, nebo jen chvíli posedět a sníst si svačinu. Zpátky se dostanete stejnou cestou.

Další tipy pro Vaše toulky po Bílých Karpatech:

Horní Němčísportovně-zábavný areál s hřištěm pro děti i minigolfem; Farma koní: V místní konírně je možnost domluvit si rekreační jízdy na koni a prohlídnout si krásy obce a jejího okolí ze hřbetu koně.

Naučná stezka Okolo Hrozénka (14,4 km)

Naučná stezka Moravské Kopanice (11,6 km – základní okruh)

Naučná stezka Lopeník (7,3 km)

Velká Javořina (970 m n. m)

Může vás také zajímat:

12. 8. 2020
Bojkovsko a jeho přírodní poklady
Mikroregion Bojkovsko čítá 13 obcí. Nachází se na území Bílých Karpat a vyznačuje se tedy množstvím naučných stezek, cyklostezek a přírodních krás. Naučné stezky Bojkovska…
12. 8. 2020
Spustili jsme nový rezervační systém pro plavby na Baťově kanále
Na webu www.slovacko.cz přibyla další novinka. V hlavní nabídce je nyní samostatný oddíl Baťův kanál. Po jejím rozkliknutí se návštěvníkovi webu otevře stránka, kde jsou…
07. 8. 2020
Hodonínská zoo přivítala letošního stotisícího návštěvníka
Zoologická zahrada Hodonín zažila slavnostní událost. Bránou zahrady prošel letošní stotisící návštěvník, respektive návštěvníci, manželé Holačtí z Brna se svými vnoučky Teodorem a Nikolasem. Hned…
kytka modra