Česky English Deutsch Polski

Památkové domky Slovácka po roce opět otevřeny!

Památkové domky Slovácka po roce opět otevřeny!

Proběhlo již pět ročníků Víkendu památkových domků a ani koronavirová krize nestojí v cestě ročníku letošnímu. Vzhledem k postupnému uvolňování vládních opatřeních se však pořadatelé domluvili na termínovém posunu, a to z obligátního prvního červnového víkendu na poslední červnový. Do památkových domků a malých muzeí se tedy vydáme o víkendu 27. – 28. 6. 2020.

Po oba dny bude od 9 do 17 hodin zpřístupněno celkem 51 objektů na území Slovácka. Z toho některé, do kterých se jindy návštěvník nedostane. A to z toho důvodu, že se objekt nachází na soukromém pozemku, je součástí bydlení majitelů nebo slouží ke spolkové činnosti v obci.

„Lidová architektura a malá muzea na Slovácku jsou cenným dokladem naší historie, života našich předků a pro drobné obce Slovácka mnohdy jedinou turistickou atraktivitou. Prostřednictvím akce Víkend památkových domků usilujeme o rozvoj cestovního ruchu v menších obcích, protože věříme, že význam těchto památek není zanedbatelný a památkové objekty si zaslouží pozornost,“ vysvětluje Ing. Stanislav Blaha, předseda správní rady Regionu Slovácko.

V rámci doprovodných programů se můžete těšit na průvodcovskou službu téměř ve všech objektech. Některé domky pak připravují ještě něco navíc. Třeba v Trchalíkově usedlosti v Šumicích se bude již tradičně péct chleba v peci a buchty ve výminku, budou zde také ukázky kovářských prací. V Hasoňově chalupě bude ukázka pletení košíků a výrobků ze šustí. V Chalupě Fanoša Mikuleckého v Mikulčicích jste zváni na výstavu a besedu u cimbálu. V zámecké konírně v Miloticích proběhne vernisáž k výstavě Dalibora Gregora „Jízda králů – Hrdost, úcta, tradice“. Výstava bude připravena také ve Starém kvartýru v Lužicích. Muzeum Bystřice pod Lopeníkem chystá výstavu kočárků, fotografií, ochutnávku džemů a sirupů. V Tvarožné Lhotě zase ochutnáte oskerušové výrobky, neboť oskerušemi je tato obec proslulá. V Šardicích si pro Vás připravili výstavu ze soukromé sbírky s názvem „Šátky, čepce, zástěrky našej stařenky“. V Bukovanském mlýně proběhne ukázka výroby kraslic. Bartkův mlýn v Nivnici nabídne prodejní výstavu keramických šperků a obrazů.

Novinkou letošního ročníku jsou turistické vizitky, které budou k zakoupení v některých památkových objektech nebo v informačních centrech regionu. Památkovým domkům je věnován propagační materiál, kde jsou uvedeny všechny letos zapojené objekty. Součástí je i 11 tipů na cyklotrasy, propojující jednotlivé památkové domky či muzea.

Mezi nově zapojenými objekty jsou: Dubňany – expozice hornictví a sklářství, Hluk – Muzeum ve věži, Terezín - Muzeum vinařství a venkova, Vacenovice – Habánský sklep a Žarošice - Muzeum obce.

Většina objektů bude otevřena po oba dny v čase 9.00 – 17.00 hodin, nicméně s ohledem na provoz, který velmi často zajišťují nadšenci a dobrovolníci, mají některé objekty menší omezení provozu. Výjimky tvoří Mikulčice, kdy bude po oba dny otevřeno od 14 do 18 hodin, Dolní Bojanovice otevřou od 13 do 17 hodin.

Další informace k této akci budou k dispozici v informačních centrech regionu a na webových stránkách www.slovacko.cz. Aktuální informace lze sledovat na www.facebook.com/Pamatkovedomky. Akce vznikla za podpory Zlínského kraje. Pořadatelem akce je Region Slovácko – sdružení pro rozvoj cestovního ruchu, ve spolupráci s Turistickou asociací Slovácko, z.s.

Pamatkové_domky_2020_plakát

Pamatkove_domky_2020

Kontakt:

Veronika Friedlová

+420 739 525 256

marketing@slovacko.cz

www.slovacko.cz

Může vás také zajímat:

24. 9. 2021
Máte doma historické vozidlo? Pochlubte se! Sraz veteránů v KOVOZOO
Srdečně Vás zveme na akci SRAZ VETERÁNŮ v KOVOZOO Staré Město, která se uskuteční v neděli 3.10.2021 od 9:00 hodin. Přijďte si užít krásný den ve…
20. 9. 2021
Do Hodonína dorazili šimpanzi z Brna. Rozšíří dočasně místní šimpanzí tlupu
Šimpanzí rodinka v Hodoníně se rozšířila. Od dnešního dne je v Zoo Hodonín umístěna skupinka ze Zoo Brno. Získala azyl po dobu rekonstrukce jejich domova. Brněnská skupinka…
10. 9. 2021
Slovácký gastrofestival letos zachutná po medu a ořeších
Všichni příznivci slovácké kuchyně, dobrého jídla, pití a zábavy netrpělivě očekávají sobotu 25. září. Ve Skanzenu Rochus v Uherském Hradišti se uskuteční 7. ročník Slováckého festivalu chutí…
kytka modra