CZ EN DE PL

Novinky z Travičné: rozhledna nabízí nově expozici k oskeruším

Novinky z Travičné: rozhledna nabízí nově expozici k oskeruším

Turisty oblíbená Tvarožná Lhota má v nové sezóně novinky. Fanoušci majestátných jeřábů oskeruše plánující návštěvu muzea věnujícího se tomuto stromu, musí nyní jinam. Původní muzeum v centru obce už nefunguje.

„Stav budovy už další fungování neumožňoval a nové muzeum je zatím v přípravě,“ uvedla hlavní důvody starostka Tvarožné Lhoty Martina Bílová s tím, že exponáty k oskeruším nově zpestřují atrium nedaleké rozhledny Travičná. V interiéru bude i nadále expozice věnovaná přírodě Bílých Karpat, ale spolu s ní je instalovaná i malá prezentace oskeruším. Návštěva rozhledny tak nabízí nejen krásný výhled do širokého okolí, ale i zajímavý zážitek spojený s fenoménem tohoto starodávného ovocného stromu.

Rozhledna Travičná byla první v oblasti Bílých Karpat. Letos slaví 20 let. Patří k těm nejvyšším v regionu. Vystoupat lze po 177 schodech až do výšky 34m. Celková výška rozhledny je 52,6m.

„V okolí rozhledny jsou také nově vybudované singltraily, dálkové okruhy pro horská kola spojující Strážnicko a Horňácko a pumptrack, které fungují pod značkou Trail of Life. Vede kolem ní Oskouršová i Dřevařská stezka a nedaleko vede páteřní cyklotrasa 46,“ připomněla starostka zajímavou cyklistickou nabídku oblasti.

Pole pod rozhlednou se v roce 2018 změnila v krásnou louku, kde je vysazena bělokarpatská luční směs sesbíraná na vzácných orchidejových loukách Čertoryjí. Milovníci přírody tak mohou sledovat neobvyklou změnu krajinného rázu a zapojování bylinných pater v přímém přenosu.

Z Travičné se stal vyhledávaný turistický cíl díky tomu, že si na jednom místě přijdou na své cyklisté, milovníci bělokarpatské přírody i rodiče s dětmi, kteří mohou výlet ukončit na přilehlé salaši nebo se okoupat v přírodní nádrži Lučina.

Může vás také zajímat:

26. 11. 2021
Záhadný betlém nemá majitele a na svou první výstavu čekal od 90. let
Nikdo neví, kde se vzal, nikdo neví, z čeho je vyrobený. Záhadný betlém v hodonínském kulturním domě čekal více než dvacet let na svou první výstavu. Můžete…
18. 11. 2021
Nejmilejší dárky pořídíte na Slovácku
Po roční pauze se opět setkáme s výrobci, které spojuje láska k řemeslu, poctivost při výrobě a důraz na tradice. Přehlídka Slovácko v tradici se koná tuto…
16. 11. 2021
Sledujte VIDEO: V Hodoníně je nyní k vidění unikátní vědecký exponát
Jako centrum vědy se prezentuje Jihomoravský kraj a Brno v Dubaji při aktuální světové výstavě EXPO. Kopie jednoho z vystavených exponátů právě nyní navštívila Hodonín.…
kytka modra