Strání bude 5 dní fašankovat!

Strání bude 5 dní fašankovat!

Pozvání na 33. Festival masopustních tradic FAŠANK 2020 ve Strání

Program letošního fašanku bude zahájen už o týden dříve, a to v pátek 15. 2. koštem slivovice, nazvaným „FAŠANKOVÉ LADĚNÍ“. Bude se koštovat na Zámečku ve Strání od 17:00 hodin a vyhrávat u toho bude CM Olšava z Uh. Brodu.

V pátek 21. 2. v 18:00 hodin proběhne oficiální zahájení, pořadem „MŮJ OTEC, MOJA MAŤ“. Představí se všechny domácí soubory a cimbálové muziky a nebude chybět scénka místních ochotníků. Program obohatí křest nového CD CM Strýci. Po programu se můžete těšit na besedu u cimbálu.

Druhý a hlavní festivalový den, sobota 22. 2. 2020,  bude zahájen jarmarkem s ukázkou lidových řemesel. Část bude věnována výrobě krojů. Venku na nádvoří se od 10:30 hodin můžete podívat na stříhání oveček. Nebude chybět stánek s ochutnávkou fašankových koblihů a zabíjačkových specialit. Folklorně veselou náladu dopoledne dotvoří CM Popremýšláme a gajdoši ze Strání. V dopoledních hodinách proběhne již tradičně Den otevřených dveří ve Sklárnách Květná a rodinné sklárně L. Breznického.  Zde si lidé mohou prohlédnout ruční výrobu skla a sklo si také nakoupit.

Hlavní festivalový program proběhne od 13 hodin na Náměstí U Zámečku. Program nese název: Ej, fašanku, fašanku. Fašankové obchůzky nám představí: Vokální čarodějky Babské ucho z Kyjovska, FS Živel z Bratislavy, Staroměští mládenci a CM Ohnica, FS Skaličan a FS Skaličan Seniori ze slovenské Skalice. Tradiční tanec Pod šable předvedou skupiny fašančárů ze Strání za doprovodu CM Strýci.
Po vystoupení se soubory přesunou do místních hospůdek na program "V šenku".

Nedělní program bude věnován dětskému karnevalu se soutěží o nejlepší masku.

Pondělní podvečer bude již tradičně věnován filmovým ukázkám s fašankovou tématikou od historie 20. let minulého století až po současnost. Program připravený muzeem J. A. Komenského v Uh. Brodě bude doprovázen odborným výkladem na masopustní téma.

Pátý festivalový den - úterý, je vrcholným dnem FAŠANKU. Místní mládenci, muži i muzikanti si berou dovolenou, aby se v hojném počtu - až 15 skupinek po 6 tanečnících a k nim 2-3 muzikanti, účastnili této prastaré a silné tradice. Po poledni se vydají na tradiční obchůzku „fašančárů“. Obchůzka bude zakončena v restauraci Na Zámečku, kde všechny skupinky zatancují poslední tanec "Pod šable". O půlnoci končí zábava tradičním“ Pochováním basy“ a nastává 40-ti denní půst před Velkou nocí.

Doufáme, že 33. ročník festivalu masopustních tradic „Fašank 2020“ splní svá očekávání a přispěje k udržení a rozvoji lidové kultury oblasti východního Slovácka a příhraničního regionu se Slovenskou republikou.

Další info naleznete na facebookové události:

https://www.facebook.com/events/2474373939445385/

nebo na: https://www.strani.cz/program-2020/

Koblihová výzva:
Prosíme gazdinky, nejen z naší dědinky, ať koblížky nám nasmažijú. Ochutnávka koblih bude v sobotu 22. 2. 2020 na nádvoří u zámečku. Na „forotu“ penízku přispějeme. Prosím hlaste se u B. Mackové na tel. +420 602 601 696 do 17. 2. 2020, děkujeme!

Kontakt:
Barbora Macková, koordinátor festivalu, mic@strani.cz, +420 602 601 696

PhDr. Pavel Popelka, prezident festivalu, +420 603 509 036

Může vás také zajímat:

25. 9. 2020
Nová opatření dala stopku letošnímu Slováckému festivalu chutí a vůní
Zbývalo už jen několik málo dnů do očekávaného slováckého gastrofestivalu, když přišla nová protiepidemická opatření z ministerstva zdravotnictví. Zákaz hromadných venkovních akcí bez sezení nad 50…
25. 9. 2020
Návštěvnost Baťáku je letos slabší, ale vytíženost hausbótů si musíme pochvalovat, říká Bártek
Letošní sezonu na Baťově kanále poznamenal koronavirus už od začátku. Díky němu se ale podařilo zařídit prodloužení fungovaní plavebních komor až do poloviny října. Jaká…
24. 9. 2020
Na kole vinohrady Uherskohradišťska – letos „OPEN“ s cílem podpořit lokální vinaře
První říjnovou sobotu proběhne plánovaná akce Na kole vinohrady Uherskohradišťska, díky opatřením ve variantě „OPEN“. Symbolické uzavření cyklostezek, kdy se pěší a cyklisté budou moci…
kytka modra