ČERNÝ Dominik

Data urodzenia: 04.08.1903
Miejsce urodzenia: Chrlice
Data śmierci: 13.06.1973
Miejsce śmierci: Hluk

Miejsca działalności: Dolní Němčí; Jankovice; Polešovice; Kunovice; Hluk; Buchlovice

Wykształcenie: učitelský ústav Brno
Zatrudnienie, specializacja: učitel; Malíř

Organizacja, instytucja: Svaz osvobozených politických vězňů,Sokol,Národopisná Morava,Moravsko-slovenská společnost(1938)


Notatka: Za okupace se zapojil do ilegální činnosti.12.6.1942 byl zatčen gestapem a deportován do koncentračního tábora v Osvětimi.Po 11 měsících byl převezen do Buchenwaldu a měsíc poté do lágru Dora.Po osvobození se věnoval dějinám Hluku a zejména jeho tvrze.Tato však přes jeho snahu upadala. V r.1947 vyšla kniha Frant.Kožíka Na dolinách svítá.Jeho hrdinu hejtmana Šarovce usadil spisovatel na hluckou tvrz.Toho D.Černý využil.Jeho agilností se mezi Hlučany dostalo na 300 výtisků románu a Hluk se konečně o svou tvrz začal vážně zajímat.Roku 1965 byla tvrz slavnostně otevřena.V souvislosti s tím se z hlucké jízdy králů vyvinuly národopisné slavnosti.D.Č. bývá považován za malíře Hluku. Oblíbeným motivem jeho obrazů a grafik se stala tvrz se svým okolím,pole a stráně okolo Hluku,zákoutí potoka Okluky.Do důchodu odešel jako učitel v r.1963.
Informace o projektu: „Cielené školenia, kurzy a tvorba spoločných marketingových produktov - podpora rastu cestovného ruchu v cezhraničných regiónech“
Freepoint - internet za 250 Kč (bez DPH) měsíčně
jantarová stezka
Projekt je spolufinancován z prostředků Evropské Unie
Projekt ten finansowany jest przez Unię Europejską
Ministerstvem pro místní rozvoj a Zlínským krajem