Starý Hrozenkov

Slovní popis polohy obce a stručná historie

Starý Hrozenkov - jeden z nejvýznamnějších hraničních přechodů mezi Českou a Slovenskou republikou. Pokud se však pro vás Starý Hrozenkov stane cílem a nejen místem, kudy se projíždí při cestě na Slovensko, zjistíte, že se jedná o centrum oblasti s velmi zajímavou historií a kulturou.

První písemná zmínka o existenci obce pochází z roku 1261. Na rozdíl od ostatních oblastí Kopanic, na jejím území dochází k prvnímu organizovanému osídlení už za vzniku moravsko-uherské hranice v 11. století. Na osudy obce měla velký vliv poloha v blízkosti uherských hranic, takže Hrozenkov byl často pleněn a mnohokrát zpustl. První písemná zmínka pochází již z roku 1261, kdy Přemysl Otakar II. věnoval část území zvané Vysoká Lhota u Potoka Hrozinkovského vizovickému kláštěru. V 16. století obec osídlili Valaši a v polovině 18. století byly okolní pláně osídleny lidmi ze Slovenska. Základem obživy zdejších obyvatel byl především chov hovězího dobytka, pěstování polních plodin a produkce z ovocných stromů. V okolí obce se později také těžil stavební kámen.

Nejvýznamnější památky a kultura a tradice

Dominantou obce je farní kostel Narození Panny Marie z 2. poloviny 18. století, který byl v 19. století obnovený. Z dalších památek je cenná kaplička Panny Marie stojící u rybníka, socha sv. Jana Nepomuckého a památka lidové architektury - dům č. p. 76.

V obci jsou dodnes živé lidové tradice. Starohrozenkovský kroj charakteristický křížkovou výšivkou patří k nejzajímavějším lidovým oděvům na Slovácku. Každý rok v polovině června probíhá v obci festival dechových hudeb s účastí moravskou i slovenskou a v polovině července se v místním amfiteátru konají tradiční Kopaničárské slavnosti za účasti folklorních souborů z obou stran moravskoslovenského pomezí. Začátek září je obdobím hodů, dožínek a krojovaného průvodu vesnicí, při kterém jsou představeny hospodářské stroje a nářadí, které používali při své lopotné práci předkové v minulých stoletích. Hrozenkovské hody bývají také spojeny s prezentací tradičních kopaničárských výrobků a také produktů místních ekologických zemědělců, kteří mají v této oblasti významné zastoupení. V obci působí dětský soubor Kopaničárek, dechová hudba Hrozenčané a soubor Kopaničár.

Přírodní zajímavosti a možnosti trávení dovolené

Území Hrozenkova, který je centrem Moravských Kopanic, spadá do CHKO a biosférické rezervace Bílé Karpaty. Zajímavou přírodní lokalitou je Hrozenkovský lom (také se mu říká lom Skala). Je to jediné místo v Bílých Karpatech, kde lze pozorovat sloupcovistou odlučnost bazaltu (čediče).

Okolí Starého Hrozenkova je vhodné pro letní i zimní rekreaci. Hustá je síť turistických tras po hřebenech Bílých Karpat, obcí prochází dálková cyklotrasa zvaná Beskydsko-karpatská magistrála. Na svazích nad obcí jsou lyžařské sjezdovky přístupné z Mikulčina vrchu a v okolí jsou vhodné běžkařské terény. Motorest zajišťuje ubytování i stravování. Obec vybudovala rekreační středisko vhodné k odpočinku i společenským událostem.

Servis pro turisty

KONTAKT:

Starý Hrozenkov 3, 687 74, tel.: +420 572 696 111, e-mail: urad@staryhrozenkov.cz, www.staryhrozenkov.cz, www.bile-karpaty.cz

Služby v obci

Nezapomeňte navštívit

Osobnosti

Informace o projektu: „Cielené školenia, kurzy a tvorba spoločných marketingových produktov - podpora rastu cestovného ruchu v cezhraničných regiónech“
Freepoint - internet za 250 Kč (bez DPH) měsíčně
jantarová stezka
Projekt je spolufinancován z prostředků Evropské Unie
Tento projekt je spolufinancován Evropským fondem pro regionální rozvoj,
Ministerstvem pro místní rozvoj a Zlínským krajem