Poloha

Obec Lipov leží asi 5 km severozápadně od Velké nad Veličkou a 10 km na východ od Strážnice.

Historie

První zmínka o obci Lipov ležící v údolí říčky Veličky pochází z roku 1358. Už od 14. století se v obci rozvíjelo vinohradnictví a bylo dobrým zdrojem příjmů. První písemný doklad o lipovském víně pochází z roku 1508, v 17. století byla lipovská vína dokonce uváděna mezi nejlepšími moravskými víny. Dodnes jsou zde pěstována hlavně bílá vína. V 16. století obec zažila silné bratrské hnutí.

Památky

Dominantou obce je kostel Všech svatých, který byl postaven v roce 1880. Jeho zvláštností jsou vnitřní dřevěné pavlače kolem celého kostela a dřevěný strop.

Kulturní tradice

Lipov se může pochlubit živým folklórním děním, o které se stará hlavně národopisný soubor Lipovjan a dechová hudba Lipovjanka. Z tradičních akcí připomeňme kromě březnového koštu vín tradiční krojované hody a Lipovské zpívání, které se koná v říjnu.

Příroda

Z přírodních zajímavostí připomeňme přírodní památku Háj u Lipova - přirozený les karpatského typu v podrostu s ladoňkou dvoulistou, vemeníkem dvoulistým, hvězdnatcem čemeřicovým.

 

 

Služby v obci

Nezapomeňte navštívit

Akce

Informace o projektu: „Cielené školenia, kurzy a tvorba spoločných marketingových produktov - podpora rastu cestovného ruchu v cezhraničných regiónech“
Freepoint - internet za 250 Kč (bez DPH) měsíčně
jantarová stezka
Projekt je spolufinancován z prostředků Evropské Unie
Tento projekt je spolufinancován Evropským fondem pro regionální rozvoj,
Ministerstvem pro místní rozvoj a Zlínským krajem