Víno a vinařství Uherského Hradiště a okolí

Hradiště a okolí spadá do dvou vinařských oblastí. Severní část tvoří oblast Uherskohradišťskou s hlavními centry v Boršicích a Mistřicích zatímco do jižní části zasahuje oblast Bzenecká s centrem v Polešovicích. Na Uherskohradišťsku je severní hranice pěstování vinné révy u nás, což ale neznamená, že by tu nebyla dobrá vína, dokonce tu vznikají nové odrůdy jako je oblíbený Moravský muškát, který vyšlechtili v Polešovicích. Kromě něj se tu daří i dalším bílým odrůdám jako je Müller-Thurgau, Rulandské bílé nebo Ryzlink rýnský.

K zajímavostem, které můžete vidět při putování po Uherskohradišťské vinařské stezce nebo po Moravské vinné stezce připomeňme například regionální vinotéku "Údolí moravských vín" na zámku v Uherském Ostrohu, nebo areál barokních vinných sklepů v Uherském Hradišti-Mařaticích. Za návštěvu stojí např. dům č.p. 247, dnes vinárna "U lisu", nebo č.p. 244 260, 381.

V oblasti probíhá řada zajímavých vinařských akcí. Velikonoční výstava vín v Boršicích patří k největším v Uherskohradišťské vinařské oblasti, ale košty probíhají téměř v každé obci. V březnu například ve Vážanech, na Velikonoce v Ostrožské Lhotě, v dubnu v Polešovicích, v květnu v Nedakonicích atd. Předzvěstí vinobraní je srpnové zarážání hory v Polešovicích jedna ze slavností vinobraní se koná v říjnu ve Starém Městě.

Nezapomeňte navštívit

Akce

Webkamery

Informace o projektu: „Cielené školenia, kurzy a tvorba spoločných marketingových produktov - podpora rastu cestovného ruchu v cezhraničných regiónech“
Freepoint - internet za 250 Kč (bez DPH) měsíčně
jantarová stezka
Projekt je spolufinancován z prostředků Evropské Unie
Tento projekt je spolufinancován Evropským fondem pro regionální rozvoj,
Ministerstvem pro místní rozvoj a Zlínským krajem