Strážnicko

Strážnicko má v roce 2007 nové turistické cíle: pět nových naučných cyklotras, tři obnovené sklepní uličky v Sudoměřicích,Petrově a Kozojídkách, Muzeum oskeruší ve Tvarožné Lhotě, zpřístupněný výklopník v Sudoměřicích, nový skanzen Salaš Travičná a další.

Vítejte na Strážnicku

STRAŽNICKO leží v samém centru Slovácka a prolínají se zde jedinečné přírodní, kulturní a historické fenomeny. Strážnicko se vyznačuje světoznámým dolňáckým folklórem lidových písní ,zvyků, krojů i lidové architektury. Strážnicko je známým vinařským regionem kvalitních vín z úpatí Bílých Karpat. Strážnicko je kraj panenské přírody květnatých luk a hlubokých lesů, chráněný UNESCO. Strážnicko má své jedinečnosti: obří oskoruše, nádherné orchideje, strážnický danaj či umělce, jako Joža a Franta Úprkovi.

Krajina a památky

Lužní krajinu můžete obdivovat v přírodním parku Strážnické Pomoraví. naopat zbytky Moravské sahary jsou v těsném sousedství parku v rezervaci Váté písky. Největší komplex bělokarpatských květných luk Čertoryje najdete nad obcemiTvarožná Lhota a Kněždub.

Nejcennější soubor stavebních památek na Strážnicku najdete v městské památkové zóně ve Strážnici. V Muzeu vesnice jihovýchodní Moravy ve Strážnici můžete vidět příklady lidových staveb celého Slovácka - z Moravských Kopanic, z Horňácka i Dolňácka a nechybí tu ani vodní či vinohradnické stavby. Snad nejkrásnější vinné sklepy u nás najdete v"Plžích" v Petrově.

Folkor a víno

Patrně vůbec nejznámější moravskou folklórní událostí je mezinárodní folklorní festival ve Strážnici pořádaný každoročně v červenci od roku 1946. Strážnický skanzen je místem, kde se uchovávají řemeslné tradice na řadě akcí v průběhu roku.

Z kulturních akcí bychom rádi upozornili na květnové odemykání Baťova kanálu, červencovou cyrilometodějskou pouť v Radějově a pouť ke sv. Anně v Tvarožné Lhotě a Tradiční strážnickou pouť, a konečně na Slavnosti oskeruší ve Tvarožné Lhotě v únoru a září.

O vinařství a vínu se můžete hodně dozvědět ve sklepních uličkách v petrově, Sudoměřicích, Kozojídkách či Bzenci. Něco z historie ve strážnickém skanzenu a aktivně na vinařských cyklostezkách. Strážnickem procházejí tři - Moravská vinná, Strážnická a Bzenecká. K významným vinařským akcím patří květnová oblastní výstava vín v Petrově, košt vín ve Strážnici, tvarožné Lhotě a Bzenci, srpnové zarážání hory ve Strážnici nebo vinobraní, které probíhá v září ve Strážnici a Bzenci.

Turistika na Strážnicku

Za turistikou se můžete pěšky nebo na kole vydat po značených trasách Klubu českých turistů, po 5 naučných cyklotrasách naučné stezce Oskerušové a Šumárnická nebo po Moravské vinné stezce, která propojuje vinařské stezky Bzeneckou a Strážnickou. K nádherným trasám patří cyklistické putování po podhůří Bílých Karpat. Strážnicko je také centrem vodní turistiky a důležitým bodem na trase Baťova kanálu. U vody můžete strávit celou dovolenou, například v Sudoměřicích, ve Tvarožné Lhotě nebo ve Strážnici. K zajímavým rybářským revírům patří kromě Moravy, řada slepých ramen a také Radějovský potok a myslivce zase možná zaujme Radějovský obora s chovem jelenů a daňků.

Více na http://www.straznicko.cz

Nezapomeňte navštívit

Akce

Osobnosti

Informace o projektu: „Cielené školenia, kurzy a tvorba spoločných marketingových produktov - podpora rastu cestovného ruchu v cezhraničných regiónech“
Freepoint - internet za 250 Kč (bez DPH) měsíčně
jantarová stezka
Projekt je spolufinancován z prostředků Evropské Unie
Tento projekt je spolufinancován Evropským fondem pro regionální rozvoj,
Ministerstvem pro místní rozvoj a Zlínským krajem