Strážnická oblast, dnes součást Slovácké podoblasti, se s výměrou vinic 600 ha řadila na čtvrté místo na Slovácku.

Strážnická vinařská oblast leží na úpatí Bílých Karpat na těžkých půdách, které dobře drží vodu. Daří se tu hlavně bílým odrůdám jako je Rulandské bílé, Müller-Thurgau, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené. Z modrých odrůd je nejvíce zastoupeno Zweigeltrebe, Svatovařinecké a Frankovka. Oblast proslavilo známkové víno "Blatnický roháč", směs Sylvánského zeleného a Rulandského bílého.

Významnými vinařskými středisky oblasti jsou Strážnice, která byla střediskem obchodu s vínem už odpradávna a Blatnice pod sv. Antonínkem.

Na trasách Strážnické vinařské stezky nebo Moravské vinné stezky byste neměli minout obec Petrov. Zdejší soubor vinných sklepů "Plže" je chráněný jako památková rezervace. Za návštěvu ale stojí i další lokality, například Blatnice pod sv. Antonínkem, rodiště malíře Joži Uprky Hroznová Lhota, nebo vinařské stavby ve strážnickém skanzenu.

K významným vinařským akcím patří květnová oblastní výstava vín v Petrově, srpnové zarážání hory ve Strážnici nebo vinobraní, které probíhá v září v Blatnici pod sv. Antonínkem.

Nezapomeňte navštívit

Akce

Webkamery

Informace o projektu: „Cielené školenia, kurzy a tvorba spoločných marketingových produktov - podpora rastu cestovného ruchu v cezhraničných regiónech“
Freepoint - internet za 250 Kč (bez DPH) měsíčně
jantarová stezka
Projekt je spolufinancován z prostředků Evropské Unie
Tento projekt je spolufinancován Evropským fondem pro regionální rozvoj,
Ministerstvem pro místní rozvoj a Zlínským krajem