S necelým tisícem ha vinic bývala Mutěnická oblast rozkládající se mezi Čejkovicemi, Dubňany, Svatobořicemi-Mistřínem a Šardicemi třetí největší. Později byla začleněna do vinařské podoblasti Slovácké (5000 ha).

Jedno z hlavních vinařských center oblasti - Mutěnice - zároveň patří k největším vinařským obcím na Moravě. V roce 1904 byla v obci založena významná Výzkumná vinařská stanice. Druhé centrum oblasti - Čejkovice - je proslulé hlavně díky 650 metrů dlouhým sklepům vybudované Templáři, kterým Čejkovice od 13. století patřily.

Příznivé podmínky této kopcovité oblasti umožňují pěstování celé řady odrůd. Zejména jsou to Müller-Thurgau, Veltlínské zelené, Ryzlink vlašský a rýnský, Neuburské, Frankovka a Modrý Portugal.

Na Mutěnické vinařské stezce nebo Moravské vinné stezce můžete navštívit například tvrz a Templářské sklepy v Čejkovicích, oblast vinných sklepů "Pod búdama" v Čejči, zámeckou vinotéku v Miloticích nebo "Mutěnické búdy" a "Dubňanskou horu" v Mutěnicích.

K významným vinařským akcím patří zářijové Mutěnické slavnosti vína nebo květnové vinné trhy v Čejkovicích.

Nezapomeňte navštívit

Akce

Webkamery

Informace o projektu: „Cielené školenia, kurzy a tvorba spoločných marketingových produktov - podpora rastu cestovného ruchu v cezhraničných regiónech“
Freepoint - internet za 250 Kč (bez DPH) měsíčně
jantarová stezka
Projekt je spolufinancován z prostředků Evropské Unie
Tento projekt je spolufinancován Evropským fondem pro regionální rozvoj,
Ministerstvem pro místní rozvoj a Zlínským krajem