S bezmála třemi tisíci hektarů vinic byla největší vinařskou oblastí v České republice a také jednou z nejteplejších. Na jejím území, které dnes zabírá Mikulovská vinařská podoblast (4750 ha vinic, 30 vinařských obcí), se daří hlavně bílým odrůdám - Ryzlinku vlašskému, Veltlínskému zelenému a Müller-Thurgau, ale například v Zámeckém a Křížovém sklepě ve Valticích vyzrávají také jakostní červená vína (např. Rulandské modré).

Hlavními vinařskými středisky jsou obce Dolní Dunajovice (největší vinařská obec u nás) a Novosedly. V jejich okolí je soustředěna většina vinic v oblasti. Část vinic se nachází v Lednicko-valtickém areálu. Ale dominantou celé oblasti je Chráněná krajinná oblast a biosférická rezervace Pálava. Vinice na úpatí Pálavy jsou obhospodařovány šetrně k životnímu prostředí (integrované a ekologické vinohradnictví) a dávají vína vynikající kvality. Systém šetrného obhospodařování vinic se z Pálavy postupně rozšířil na většinu vinic v oblasti.

Důležitými centry zpracování hroznů a obchodu vínem jsou města Mikulov a Valtice, v nichž sídlí i několik významných institucí. Ve Valticích je od roku 1873 Střední vinařská škola, kterou prošla většina moravských vinařských odborníků. Na zdejším zámku dnes sídlí Národní salon vín a Národní vinařské centrum. V rozlehlém labyrintu sklepení valtického zámku najdete stovku nejlepších vín z celé České republiky, které ve zdejším Salonu vín ČR samozřejmě můžete ochutnat a zakoupit. V nedaleké Lednici je zase zemědělská univerzita, která vychovává vinařské specialisty. Ve šlechtitelské stanici v Perné vzniklo několik domácích odrůd, například odrůda Pálava. V Mikulově na zámku se nachází unikátní vinařská expozice, jejíž součástí je také Obří sud o objemu 101 tisíc litrů.

Nejproslulejší odrůdou zejména z okolí Pálavy je Ryzlink vlašský, který je spolu s Veltlínským zeleným také odrůdou nejpěstovanější. K dalším odrůdám, ze kterých se zde vyrábějí vynikající bílá vína patří Chardonnay, Sauvignon, Rulandské bílé a šedé. Červená vína zastupují odrůdy Svatovavřinecké, Rulandské modré a Frankovka.

Po zajímavostech mikulovské vinařské oblasti vás provedou dvě naučné stezky - v okolí Valtic a Mikulova a dvě trasy Moravských vinařských stezek - Mikulovská a Moravská vinná. Zavedou vás kromě jiného k barokním sklepům v Pavlově, které jsou chráněné jako unikátní památka lidové architektury.

Z významných vinařský akcí musíme připomenout aspoň dvě - Pálavské vinobraní, které probíhá koncem září v Mikulově a květnové Valtické vinné trhy s mezinárodní účastí.

Nezapomeňte navštívit

Akce

Webkamery

Informace o projektu: „Cielené školenia, kurzy a tvorba spoločných marketingových produktov - podpora rastu cestovného ruchu v cezhraničných regiónech“
Freepoint - internet za 250 Kč (bez DPH) měsíčně
jantarová stezka
Projekt je spolufinancován z prostředků Evropské Unie
Tento projekt je spolufinancován Evropským fondem pro regionální rozvoj,
Ministerstvem pro místní rozvoj a Zlínským krajem