Slovácké víno a vinařství

Slovácko je krajem vinic a vína. Téměř u každé obce najdete vinice a vinné sklepy, všude probíhají košty a vinařské slavnosti. Ze čtyř podoblastí vinařské oblasti Morava najdete na Slovácku hned tři - Mikulovská, Velkopavlovická a Slovácká (tou čtvrtou je Znojemská).

Největší co do výměry vinic je Mikulovská podoblast proslavená bílými víny - Ryzlinkem vlašským, Veltlínským zeleným, Rulandským bílým a Chardonnay. Velkopavlovická podoblast proslula vedle Veltlínského zeleného, Rulanského šedého a aromatickým odrůdám, jako jsou Tramín červený, Pálava, Muškát Moravský také výbornými červenými víny, jako je Modrý Portugal nebo odrůda André. Ve Slovácké podoblasti se daří například Ryzilinku rýnskému, Rulandskému bílému a šedému, Muškátu moravskému či odrůdě Müller-Thurgau a z červených vín Frankovce, Zweigeltrebe a Cabernetu Moravia. Vedle odrůdových odtud pocházejí i oblíbená známková vína - "Blatnický roháč" směs Rulandského bílého a Sylvánského zeleného nebo "Bzenecká lipka" vyráběná z Ryzlinku rýnského.

K nejvýznamnějším vinařským obcím patří Mikulov, Valtice, Dolní Dunajovice (největší vinařská obec u nás), Velké Bílovice, Velké Pavlovice, Hustopeče, Mutěnice, Čejkovice, Strážnice, Blatnice pod sv. Antonínkem, Prušánky, Dolní Bojanovice, Bzenec, Polešovice, Kyjov, Ždánice, Boršice u Buchlovic. Zajímavé sklepní oblasti najdete v Pavlově, v Petrově (Plže), v Blatnici pod sv. Antonínkem (Pod Starou horou), ve Veletinách (Stará Hora), ve Vlčnově (Kojiny), v Čejči (Pod búdama), v Dubňanech (Dubňanská hora), v Miloticích (Šidleny), v Prušánkách (Nechory), v Čejkovicích (Zlatý kopeček) nebo v Uherském Hradišti-Mařaticích.

O vinařství a vínu se můžete hodně dozvědět také v zajímavých muzejních expozicích (např. v Mikulově), ve velkých vinotékách (např. ve Valticích) a na naučných a vinařských stezkách, které pokrývají celé Slovácko. Zapomenout nesmíme ani na množství vinařských akcí - slavností vinobraní, koštů, zarážání hory atd. - které v regionu po celý rok probíhají.

Nezapomeňte navštívit

Akce

Webkamery

Informace o projektu: „Cielené školenia, kurzy a tvorba spoločných marketingových produktov - podpora rastu cestovného ruchu v cezhraničných regiónech“
Freepoint - internet za 250 Kč (bez DPH) měsíčně
jantarová stezka
Projekt je spolufinancován z prostředků Evropské Unie
Tento projekt je spolufinancován Evropským fondem pro regionální rozvoj,
Ministerstvem pro místní rozvoj a Zlínským krajem