Památky Podluží a Hodonína

Na Podluží najdete dvě z významných center Velkomoravské říše - Pohansko u Břeclavi a Mikulčice-Valy. Zde byly odkryty stopy po 12 kostelech a snad právě tady působili sv. Cyril a Metoděj. Více se dozvíte v archeologických expozicích, které byly na lokalitách zřízeny a na naučné stezce kolem Pohanska. Kromě zámečku Pohansko slouží jako muzeum také zámek v Hodoníně. Jeho expozice je věnována nejslavnějšímu místnímu rodákovi - T. G. Masarykovi. V Břeclavi můžete navštívit opravenou synagogu, která slouží jako muzeum, nebo nově vybudovaný farní kostel sv. Václava.

Na Podluží se dodnes zachovala tradice "maléreček", které zdobí kapličky, Boží muka, ale i okna a dveře obyčejných domů barevnými květinovými motivy. Najdete tady určitě nejznámější Boží muka široko daleko - totiž ta za Starú Breclavú. Z památek lidové architektury ještě připomeňme soubor vinných sklepů "Nechory" v Prušánkách.

V Břeclavi se zachovala synagoga s muzejní expozicí a židovský hřbitov.

Na seznamu Národních kulturních památek je Slovanské hradiště v Mikulčicích. Lokalita Pohansko mezi Břeclaví a Lanžhotem je součástí Lednicko-valtického areálu, jenž byl v roce 1996 zařazen na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Nezapomeňte navštívit

Akce

Informace o projektu: „Cielené školenia, kurzy a tvorba spoločných marketingových produktov - podpora rastu cestovného ruchu v cezhraničných regiónech“
Freepoint - internet za 250 Kč (bez DPH) měsíčně
jantarová stezka
Projekt je spolufinancován z prostředků Evropské Unie
Tento projekt je spolufinancován Evropským fondem pro regionální rozvoj,
Ministerstvem pro místní rozvoj a Zlínským krajem