Víno a vinařství na Pálavě

Oblast Pálavy je centrem Mikulovské vinařské oblasti a proslavily ji hlavně bílé odrůdy - Ryzlink vlašský a Veltlínské zelené. Vinice na úpatí Pálavy jsou obhospodařovány šetrně k životnímu prostředí (integrované a ekologické vinohradnictví) a dávají vína vynikající kvality. Systém šetrného obhospodařování vinic se z Pálavy postupně rozšířil na většinu vinic na Břeclavsku.

K nejvýznamnějším vinařským obcím patří Mikulov, Perná, Bavory a Sedlec. Ve šlechtitelské stanici v Perné vzniklo několik domácích odrůd, například odrůda Pálava.

O vinařství a vínu se můžete hodně dozvědět v muzejní expozici na mikulovském zámku, jejíž součástí je také Obří sud o objemu 101 tisíc litrů. Po zajímavostech vinařství na Pálavě vás provede naučná vinařská stezka. Zavede vás kromě jiného k barokním sklepům v Pavlově, které jsou chráněné jako unikátní památka lidové architektury. Poněkud širší záběr mají dvě cyklotrasy Moravských vinařských stezek - Mikulovská a Moravská vinná.

Nejvýznamnější vinařskou akcí je tradiční zářijové Pálavské vinobraní v Mikulově. Po celý rok ale ve vinařských obcích pod Pálavou probíhá množství koštů a výstav vín, na něž jste srdečně zváni.

Nezapomeňte navštívit

Akce

Informace o projektu: „Cielené školenia, kurzy a tvorba spoločných marketingových produktov - podpora rastu cestovného ruchu v cezhraničných regiónech“
Freepoint - internet za 250 Kč (bez DPH) měsíčně
jantarová stezka
Projekt je spolufinancován z prostředků Evropské Unie
Tento projekt je spolufinancován Evropským fondem pro regionální rozvoj,
Ministerstvem pro místní rozvoj a Zlínským krajem