Bílé Karpaty

Bílé Karpaty, jež se rozkládají na území Hodonínska, Uherskohradišťska a Zlínska, se mají čím chlubit. Najdete tu unikátní přírodu, malebnou krajinu, množství památek a dochovaných lidových obyčejů, spoustu možností pro strávení letní i zimní dovolené.

Bílé Karpaty jsou územím s nejvyšší pestrostí a početností zastoupení orchidejí ve střední Evropě. Mezinárodní kvality tohoto území ocenilo také UNESCO, které je v roce 1996 zařadilo na seznam biosférických rezervací. K nejznámějším lokalitám patří komplex květnatých luk Čertoryje a bukový prales Javořina. Po krásách Bílých Karpat vás kromě značených tras KČT provede také sedm naučných stezek. Ve Veselí nad Moravou se nachází expozice věnovaná tomuto unikátnímu území.

Z nejznámějších památek připomeňme napříkald kuželovský větrný mlýn, novogotický zámek Nový Světlov v Bojkovicích, památky lidové architektury na Horňácku a Uherskobrodsku, stavby Dušana Jurkoviče v Luhačovicích, nebo zříceninu románského hradu v Brumově.

Asi nejznámější muzejní expozicí podhůří Bílých Karpat je strážnický skanzen. Postavě J. A. Komenského je v Bílých Karpatech věnováno hned několik expozic. Patrně nejznámějšími folklórními událostmi jsou mezinárodní folklorní festival ve Strážnici, Horňácké slavnosti ve Velké nad Veličkou, Kopaničárské slavnosti ve Starém Hrozenkově nebo Festival masopustních tradic Fašank ve Strání. Na závěr roku můžete zamířit do Slavičína na Rozsvícení vánočního stromu nebo Valašských Klobouk na proslulý Mikulášský jarmek.

Cykloturisté mohou projet dálkovou Beskydsko-karpatskou magistrálu nebo zvolit některou z regionálních tras. V Bílých Karpatech najdete koupaliště, autokempy, zajímavé rybářské revíry i honitby bohaté na vysokou zvěř a stylově vybavené lovecké chaty. Nechybí ani bowling nebo jezdecký klub, tenisové kurty, fitness centra a kryté bazény.

Hlavní centrum zimní dovolené v Bílých Karpatech je v její severní polovině - na Uherskobrodsku, v Luhačovickém Zálesí a v oblasti jižního Valašska, kde je několik lyžařských středisek. Možnosti běžeckého lyžování jsou však mnohem širší a pěkné trasy najdete prakticky ve všech částech Bílých Karpat a hlavně, všude kolem je na co se dívat.

http://www.ho.cz

http://www.uherskobrodsko.cz

http://www.luhacovske-zalesi.cz

http://www.jiznivalassko.cz

Nezapomeňte navštívit

Akce

Osobnosti

Informace o projektu: „Cielené školenia, kurzy a tvorba spoločných marketingových produktov - podpora rastu cestovného ruchu v cezhraničných regiónech“
Freepoint - internet za 250 Kč (bez DPH) měsíčně
jantarová stezka
Projekt je spolufinancován z prostředků Evropské Unie
Tento projekt je spolufinancován Evropským fondem pro regionální rozvoj,
Ministerstvem pro místní rozvoj a Zlínským krajem