Víno a vinařství Hustopečska a Kloboucka

Oblast Husopečska a Kloboucka patří především do Velkopavlovické vinařské oblasti a v oblasti Čejče a Čejkovic zasahuje také do Mutěnické vinařské oblasti. Velkopavlovická vinařská oblast se svou výměrou vinic řadí na druhé místo za mikulovskou oblast, Mutěnická je třetí. V obou oblastech se pěstují modré i bílé odrůdy, nejvíce Svatovavřinecké, ale výbornou pověst má například Tramín červený z Hustopečí, Velkých Pavlovic a Němčiček nebo Modrý Portugal z Čejkovic. Z bílých převládá Veltlínské zelené, Ryzlink vlašský a na severu oblasti Müller-Thurgau a Neuburské.

K hlavním centrům vinařství na Hustopečsku a Kloboucku patří Velké Bílovice, mimo jiné sídlo Českomoravské vinařské a vinohradnické unie, Hustopeče, Velké Pavlovice a Čejkovice. Hustopeče patří historicky k nejvýznamnějším vinařským městům jižní Moravy. Kdysi tady sídlil horenský soud, který rozhodoval pře mezi vinaři. O jeho moci svědčí i fakt, že mohl odsoudit k trestu smrti zloděje hroznů, ale i toho, kdo byl přistižen ve vinohradech a byl mu prokázán úmysl krást. Ve Velkých Pavlovicích byla vyšlechtěna výborná odrůda André. Čejkovice jsou proslulé hlavně díky 650 metrů dlouhým sklepům vybudované templáři, kterým Čejkovice od 13. století patřily.

Z vinařských akcí jmenujme například květnové vinné trhy v Čejkovicích nebo Burčákové slavnosti, které se konají v říjnu v Hustopečích.

K zajímavým lokalitám, které můžete navštívit po vinařských stezkách Velkopavlovické a Mutěnické nebo po Moravské vinné stezce patří v Bořeticích sklepní oblast "Pod Kraví horou", v Terezíně zachované původní vinařské "búdy", habánské sklepy ve Velkých Bílovicích v části "Belegrády", tvrz a Templářské sklepy v Čejkovicích nebo oblast vinných sklepů "Pod búdama" v Čejči.

Nezapomeňte navštívit

Informace o projektu: „Cielené školenia, kurzy a tvorba spoločných marketingových produktov - podpora rastu cestovného ruchu v cezhraničných regiónech“
Freepoint - internet za 250 Kč (bez DPH) měsíčně
jantarová stezka
Projekt je spolufinancován z prostředků Evropské Unie
Tento projekt je spolufinancován Evropským fondem pro regionální rozvoj,
Ministerstvem pro místní rozvoj a Zlínským krajem