Víno a vinařství na Hodonínsku

Na Hodonínsku se nachází třetí největší moravská vinařská oblast - Mutěnická, známá například Modrým Portugalem z Čejkovic. Zasahuje sem severní část oblasti Podluží, příhodná pro Veltlínské zelené i modré odrůdy (Frankovka, Zweigeltrebe). Z Bzenecké oblasti pochází "Bzenecká lipka" vyráběná z Ryzlinku rýnského. Kyjovská oblast je známá hlavně ranějšími odrůdami jako je Müller-Thurgau. Strážnickou oblast proslavilo známkové víno "Blatnický roháč", směs Sylvánského zeleného a Rulandského bílého.

K nejvýznamnějším vinařským obcím Hodonínska patří Mutěnice, Čejkovice, Strážnice, Blatnice pod sv. Antonínkem, Prušánky, Dolní Bojanovice, Bzenec, Kyjov a Žarošice. Zajímavé sklepní oblasti najdete v Petrově (Plže), v Blatnici pod sv. Antonínkem (Pod Starou horou), v Čejči (Pod búdama), v Dubňanech (Dubňanská hora), v Miloticích (Šidleny), v Prušánkách (Nechory) nebo v Čejkovicích (Zlatý kopeček).

O vinařství a vínu se můžete hodně dozvědět také ve strážnickém skanzenu, v mnoha vinotékách (např. v Čejkovicích, Kyjově nebo Miloticích) a na vinařských cyklostezkách. Zapomenout nesmíme ani na množství vinařských akcí - slavností vinobraní, koštů, výstav vín, zarážání hory atd. - které v regionu po celý rok probíhají.

Nezapomeňte navštívit

Akce

Informace o projektu: „Cielené školenia, kurzy a tvorba spoločných marketingových produktov - podpora rastu cestovného ruchu v cezhraničných regiónech“
Freepoint - internet za 250 Kč (bez DPH) měsíčně
jantarová stezka
Projekt je spolufinancován z prostředků Evropské Unie
Tento projekt je spolufinancován Evropským fondem pro regionální rozvoj,
Ministerstvem pro místní rozvoj a Zlínským krajem