Poloha

Chřiby tvoří severozápadní hranici Slovácka a na druhé straně hřebene se pomalu svažují do úrodné Hané. Jsou unikátní tím, kolik zajímavostí je tady na poměrně malé ploše.

Příroda

Chřiby jsou proslulé zachovalými bukovými lesy, nádhernými vyhlídkami i zdejšími skalami. Ze zajímavých přírodních lokalit můžeme vzpomenout například přírodní rezervaci Smutný žleb a přírodní památku Máchova dolina, v jejichž okolí byl pozorován velmi vzácný tesařík alpský nebo přírodní rezervaci Holý kopec.

Památky

Nachází se zde několik archeologických lokalit. Tou nejznámější je hradisko sv. Klimenta u Osvětiman. Ze stavebních památek patří k nejzajímavějším středověká zřícenina hradu Cimburk, hrad Buchlov, zámek v Buchlovicích, baziliky na Velehradě nebo barokní hřbitov ve Střílkách.

Kulturní tradice

Asi nejznámějším řemeslným výrobkem Chřibů je keramika. V Tupesích dnes působí řada menších keramických dílen, například v domě č.p. 118, který je zároveň památkou lidové architektury a slouží jako místní skanzen. Nejslavnější lidovou slavností bývají hody - v září václavské s krojovaným průvodem v Jalubí, v říjnu v Osvětimanech, Zlechově nebo Boršicích a v listopadu martinské v Buchlovicích.

Dovolená

Chřiby jsou především doménou pěší turistiky a cykloturistiky. Pokud chcete putovat, pak máte možnost zvolit ještě jeden prostředek - koně. Ranč v Osvětimanech a Hipocentrum v Koryčanech nabízejí možnost vyjížděk na koni do krásné chřibské přírody, v Koryčanech lze navíc absolvovat hiporehabilitaci, která pomáhá tlumit některé nepříjemné bolesti. Chřiby se mohou pochlubit několika oblíbenými horolezeckými lokalitami. Dovolenou u vody můžete prožít u přehradní nádrže Osvětimany nebo ve Smraďavce u vodní nádrže Nad Sovínem. Ve Smraďavkce jsou také známé lázně Leopoldov.

http://www.uh.cz/chriby/

Nezapomeňte navštívit

Akce

Osobnosti

Informace o projektu: „Cielené školenia, kurzy a tvorba spoločných marketingových produktov - podpora rastu cestovného ruchu v cezhraničných regiónech“
Freepoint - internet za 250 Kč (bez DPH) měsíčně
jantarová stezka
Projekt je spolufinancován z prostředků Evropské Unie
Tento projekt je spolufinancován Evropským fondem pro regionální rozvoj,
Ministerstvem pro místní rozvoj a Zlínským krajem