Poloha

Obec Vnorovy leží asi 20 km severovýchodně od Hodonína a 2 km jihozápadně od Veselí nad Moravou poblíž Moravy na hlavním tahu mezi Břeclaví a Uherským Hradištěm.

Historie

První zmínka o obci je z druhé poloviny 13. století, kdy ves patřila k velkostatku Veselí, počátkem 14. století patřila rodu Šternberků, posledním majitelem byl hrabě Chorinský. Do roku 1925 byl oficiální název obce "Znorovy". K obci patří i osada Lidéřovice.

Památky

Dominantou obce je kostel sv. Alžběty Durynské, postavený na místě starého kostela v roce 1908. Pamětní deska na faře připomíná, že zde v mládí (v letech 1870-88) pobýval hudební skladatel Leoš Janáček, který zde po smrti svého otce našel útočiště a přechodný domov u svého strýce, faráře Jana Janáčka. Ve Vnorovech se narodil a do svých šesti let žil jeden z největších moravských básníků Jan Skácel.

Kulturní tradice

Obec Vnorovy je známá malováním kraslic, výrobou figurek z kukuřičného šustí a výrobou velikonočních pomlázek. Výrobou těchto výrobků lidového umění se zabývá více než čtvrtina obyvatel obce. Vyrábí se zde rovněž kvalitní odrůdové víno a uchovávají původní lidové zvyky.

Dovolená

Vnorovy jsou důležitým bodem na Baťově kanálu. Je zde přístaviště, plavební komory a unikátní křížení kanálu s řekou Moravou. Po přírodních zajímavostech okolí zájemce provede naučná stezka. Obcí prochází dálková cyklotrasa Moravská stezka.

http://www.batacanal.cz

Služby v obci

Nezapomeňte navštívit

Akce

Trasy, programy, produkty

Informace o projektu: „Cielené školenia, kurzy a tvorba spoločných marketingových produktov - podpora rastu cestovného ruchu v cezhraničných regiónech“
Freepoint - internet za 250 Kč (bez DPH) měsíčně
jantarová stezka
Projekt je spolufinancován z prostředků Evropské Unie
Tento projekt je spolufinancován Evropským fondem pro regionální rozvoj,
Ministerstvem pro místní rozvoj a Zlínským krajem