Zlámanec

Slovní popis polohy obce

Malá obec Zlámanec leží na soutoku Zlámaneckého a Neradovského potoka v údolí Vizovických vrchů asi 15 km severovýchodně od Uherského Hradiště, na pomezí Uherskohradišťska a Luhačovického Zálesí.

Stručná historie obce

První písemná zpráva o Zlámanci pochází už z roku 1392. V 16. století tady stál samostatný šlechtický statek s tvrzí, která ale po připojení panství k Uherskému Brodu zanikla. Název obce znamená újezd vzniklý ve zlámaném zvrásněném reliéfu, dříve Zlámaný Vgezd.

Nejvýznamnější památky

Památky lidového stavitelství ve Zlámanci reprezentují především hospodářská stavení, zvláště komory, sušírny, stodoly a seníky. Postupem času většina těchto hospodářských stavení přestala sloužit svému účelu a zanikla. Z dochovaných stojí za pozornost dva objekty lidové architektury, a to dům č. p. 37 a komora u č. p. 5. Bez zajímavosti není ani dřevěný pamětní kříž u obce z roku 1874, práce místního lidového řezbáře. Kamenný kříž z roku 1914 je dominantou místního hřbitova. Na náves byl přemístěn pomník věnovaný obětem 1. světové války.

Kultura a tradice

Z lidových tradic je asi nejznámější zlámanecký fašank, který se koná pravidelně v měsíci únoru. V říjnu se konají tradiční krojované hody s právem.

Možnosti trávení dovolené

V obci s třemi sty obyvateli je sportovní hřiště na kopanou a víceúčelová sportovní plocha, která je v zimě využívána jako kluziště. Jsou vybudované nové tenisové kurty s umělým povrchem. Pasekářská obec Zlámanec leží na regionální cyklotrase spojující Topolnou se Zlínem.

Služby v obci

Nezapomeňte navštívit

Informace o projektu: „Cielené školenia, kurzy a tvorba spoločných marketingových produktov - podpora rastu cestovného ruchu v cezhraničných regiónech“
Freepoint - internet za 250 Kč (bez DPH) měsíčně
jantarová stezka
Projekt je spolufinancován z prostředků Evropské Unie
Tento projekt je spolufinancován Evropským fondem pro regionální rozvoj,
Ministerstvem pro místní rozvoj a Zlínským krajem