Slovní popis polohy obce

Obec Svárov leží v oblasti Vizovických vrchů asi 15 km severovýchodně od Uherského Hradiště na pomezí Luhačovického Zálesí.

Stručná historie obce

První písemná zpráva o obci pochází z roku 1375, ale ke konci 15. století pravděpodobně za husitských válek ves zanikla. Svárov byl obnoven na konci 16. století, kdy nově zbudovanou ves převzal Štěpán Lednický. Děti navštěvují školu v Březolupech, kam dojíždějí od roku 1977, od zrušení školy ve Svárově. V obci trvale žije 255 obyvatel.

Kultura a tradice

Poutní místo Královny míru a pokoje je každoročně od května do konce října vyhledávanou lokalitou. Každého 25. dne v měsíci se v údolíčku scházejí místní i přespolní na poutní mši svaté.

Přírodní zajímavosti

V roce 2001 byla dokončena výstavba rybníka pod obcí. Využíván je nejen jako požární nádrž, ale i k rekreačním účelům.

Možnosti trávení dovolené

Svárov leží na regionální cyklotrase spojující Topolnou se Zlínem. Malá obec má dětské hřiště, fotbalové hřiště, plochu pro tenis a jiné míčové hry. Rybník i hřiště je blízko silnice třetí třídy, kudy vede i značená cykloturistická stezka. Je to lesní zkratka na silnici do Zlína nebo Luhačovic.

Služby v obci

Informace o projektu: „Cielené školenia, kurzy a tvorba spoločných marketingových produktov - podpora rastu cestovného ruchu v cezhraničných regiónech“
Freepoint - internet za 250 Kč (bez DPH) měsíčně
jantarová stezka
Projekt je spolufinancován z prostředků Evropské Unie
Tento projekt je spolufinancován Evropským fondem pro regionální rozvoj,
Ministerstvem pro místní rozvoj a Zlínským krajem