Dolní Bojanovice

Poloha

Vinařská obec Dolní Bojanovice leží asi 7 km západně od Hodonína na říčce Prušánce.

Historie

První písemná zpráva o Dolních Bojanovicích pochází z r. 1196, kdy olomoucký kníže Vladimír daroval "ves, kterou nazývají Boyanowicz" premonstrátskému klášteru Hradisko u Olomouce. Ve druhé polovině 14. století patřila obec pánům z Kunštátu a od počátku 16. století do roku 1848 byla majetkem hodonínského panství.

Památky

Dominantou obce je barokní kostel sv. Václava z roku 1734. Interiér, kromě čtyř soch z 18. století, pochází od mistra řezbáře Heřmana Kotrby.Tři historické dřevěné kříže zhotovil lidový řezbář František Vymyslický (1841-1933). K výrazným projevům lidového umění patří i zhotovování podlužáckých krojů a různých výšivek, rovněž dekorace rodinných domů, vinných sklepů - "búd", malování textilií a krojových doplňků.

Kulturní tradice

Dolní Bojanovice jsou proslulé vinařstvím, podlužáckými kroji a písněmi. Může se pochlubit bohatým duchovním a kulturním životem a velkou pozorností, kterou věnuje zachování místních tradic. Z místních akcí připomeňme březový košt vín, srpnové zarážání hory a říjnové hodky s vinobraním.

Obec je známá dobrým vínem, zdejší ryzlink se dodával až na vídeňský císařský dvůr. Z roku 1738 se dochovala listina zakazující padělání bojanovického ryzlinku. V roce 1905 v obci jako první v českých zemích založili vinařské družstvo Zádruha.

Služby v obci

Nezapomeňte navštívit

Informace o projektu: „Cielené školenia, kurzy a tvorba spoločných marketingových produktov - podpora rastu cestovného ruchu v cezhraničných regiónech“
Freepoint - internet za 250 Kč (bez DPH) měsíčně
jantarová stezka
Projekt je spolufinancován z prostředků Evropské Unie
Tento projekt je spolufinancován Evropským fondem pro regionální rozvoj,
Ministerstvem pro místní rozvoj a Zlínským krajem