Nedakonice

Slovní popis polohy obce

Obec Nedakonice leží asi 8 km jihozápadně od Uherského Hradiště na pravém břehu řeky Moravy.

Stručná historie obce

Obec se vzpomíná poprvé v roce 1120, kdy patřila k majetku velehradského kláštera. Nedakonice se staly významným centrem moravských husitů. V roce 1420 zde Bedřich ze Strážnice a Tomáš z Vizovic opevnili Nový Tábor. Úspěšně se pak dvakrát ubránili - nejdříve vojsku Jana Železného, olomouckého arcibiskupa, a následně i vojsku uherskému. Nicméně již v roce 1421 se Nový Tábor rozešel. Na připomínku slavného husitského období je v obci vystavěn husitský sloup. V současné době žije v Nedakonicích 1500 obyvatel.

Nejvýznamnější památky

Mezi pamětihodnosti Nedakonic patří sousoší sv. Václava stojící v parku u kostela sv. Floriána. V roce 1420 vznikl v obci husitský sbor, který se po roce rozešel do okolních měst. Na památku této slavné doby byl v obci vystavěn husitský sloup se sochou bojovníka.

Kultura a tradice

Lidé v Nedakonicích se mohou pyšnit bohatým kulturním životem. Na veřejnosti se prezentuje mužský pěvecký sbor, známá je dechová hudba Nedakoňanka a folklorní taneční kroužek Svatopluk. Nejvýznamnější folklorní událostí roku jsou říjnové slovácké hody s právem. Pevné místo v kalendáři má také únorový fašank, zpívání mužského pěveckého sboru a krojový ples. Zajímavou sportovně-společenskou akcí bývají červencové rybářské závody.

Přírodní zajímavosti

U Nedakonic se nachází přírodní rezervace Kolébky s vybudovaným revitalizačním zavlažovacím kanálem, budovanou naučnou stezkou a chráněnými živočišnými druhy lužních lesů.

Možnosti trávení dovolené

Napříč obcí vede vinařská a cykloturistická stezka, která má být postupně obohacována o další trasu ve směru přes Kostelany nad Moravou a Uherský Ostroh. Uprostřed obce u rybníků bude vybudováno odpočívadlo pro cykloturisty.

Služby v obci

Nezapomeňte navštívit

  • Kolébky Nedakonice Uherský Ostroh Polešovice
    •  Fauna a flora •  Chráněná území •  Lužní krajina a vody
  • Nedakonický les Nedakonice
    •  Chráněná území •  Lužní krajina a vody •  Příroda
Informace o projektu: „Cielené školenia, kurzy a tvorba spoločných marketingových produktov - podpora rastu cestovného ruchu v cezhraničných regiónech“
Freepoint - internet za 250 Kč (bez DPH) měsíčně
jantarová stezka
Projekt je spolufinancován z prostředků Evropské Unie
Tento projekt je spolufinancován Evropským fondem pro regionální rozvoj,
Ministerstvem pro místní rozvoj a Zlínským krajem