Nové Mlýny

Poloha

Nové Mlýny, které od roku 1960 tvoří část obce Přítluky leží asi 12 km severovýchodně od Mikulova na levém břehu Dyje poblíž hráze vodního díla, které nese jméno obce - Novomlýnských nádrží.

Historie

Nové Mlýny jsou známé hlavně díky habánům - novokřetěncům a dodnes jsou cílem návštěv jejich komunit z Anglie i USA. V roce 1558 majitelé lednického panství Lichtenštejnové dovolili novokřtěncům, aby v místech starého mlýna u řeky Dyje založili svoji vesnici, v níž by mohli realizovat život podle svých náboženských představ. Kolem nového mlýna a dvora vznikla vesnice, která dostala jméno Neumühl - Nový Mlýn. Zdejší představení novokřtěnské obce patřili k předním osobnostem celé novokřtěnské komunity. Byli zde voleni a stvrzováni někteří představení, kazatelé a hospodáři dalších komunit a pro hospodaření novokřtěnců byly důležité pořádky pro různá řemesla, jež zde péčí zdejšího představitele Glause Braidla vznikly. Bohatství pracovitých novokřtěnců lákalo loupeživé hordy, a tak byla zdejší komunita několikrát vyloupena. Po r. 1622, kdy byli nekatolíci ze země vypovězeni, odešli i zdejší novokřtěnci do Uher.

Památky

Památkově je chráněna pouze socha sv. Jana Nepomuckého na návsi z roku 1731. Nedaleko od vsi na břehu řeky Dyje je pak postaven památník tragického školního výletu rakvických dětí na Pálavu dne 26. května 1936, kdy ve vlnách rozvodněné Dyje zahynulo 31 dětí.

Příroda

Jižně od obce leží významná přírodní lokalita Křivé jezero chránící poslední zbytek podpálavských lužních lesů.

Dovolená

Kousek od Dyje u Nových Mlýnů je autokemp, v němž si kromě jiného můžete půjčit loďku a vydat se po proudu řeky až do Břeclavi.

Služby v obci

Nezapomeňte navštívit

  • Novomlýnské nádrže Nové Mlýny Pasohlávky Pavlov Dolní Věstonice Šakvice Milovice Brod nad Dyjí Strachotín
    •  Fauna a flora •  Lužní krajina a vody
Informace o projektu: „Cielené školenia, kurzy a tvorba spoločných marketingových produktov - podpora rastu cestovného ruchu v cezhraničných regiónech“
Freepoint - internet za 250 Kč (bez DPH) měsíčně
jantarová stezka
Projekt je spolufinancován z prostředků Evropské Unie
Tento projekt je spolufinancován Evropským fondem pro regionální rozvoj,
Ministerstvem pro místní rozvoj a Zlínským krajem