Ždánice

Poloha

Městečko Ždánice leží na jižním okraji Ždánického lesa asi 10 km na severozápad od Kyjova.

Historie

Již ve 12. století byla zeměpanským střediskem obvodu Ždánického lesa a chřibského polesí.

Památky

V letech 1497-1544 tady byla na místě zničeného hradu postavena opevněná tvrz, která byla v roce 1569 za Oldřicha z Kounic přestavěna na renesanční zámek - nyní soukromý majetek. V zámeckém parku se nachází Laudonova vila, postavena ve stylu biedermeier na počátku 20. století. K dalším dominantám města patří raně barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie z roku 1700 a starobylá radnice, která byla poprvé zmíněna roku 1565.

Kulturní tradice

V obci se zachovává tradice císařských hodů, které probíhají v říjnu. Funguje tady mužský pěvecký krojovaný sbor, cimbálová muzika a divadelní amatérský sbor. Ve Vrbasově muzeu, které je umístěno v budově zámku, je expozice s napoleonskými památkami, habánskou keramikou a kolekcí lidových maleb na skla z místní historické dílny. Obec Ždánice je známá výrobou černé keramiky.

Příroda

Po hlavních přírodních zajímavostech okolí vás provede naučná stezka Ždánickým lesem s délkou 12 km. Ždánický les má rozlohu okolo 2700 ha a je ceněn pro zachovalé dubové, javorové a bukové porosty. Jeho nejzachovalejší část - 36 ha pralesa, je chráněna jako přírodní rezervace U Vrby.

Služby v obci

Nezapomeňte navštívit

Osobnosti

Informace o projektu: „Cielené školenia, kurzy a tvorba spoločných marketingových produktov - podpora rastu cestovného ruchu v cezhraničných regiónech“
Freepoint - internet za 250 Kč (bez DPH) měsíčně
jantarová stezka
Projekt je spolufinancován z prostředků Evropské Unie
Tento projekt je spolufinancován Evropským fondem pro regionální rozvoj,
Ministerstvem pro místní rozvoj a Zlínským krajem