Dambořice

Poloha

Obec Dambořice leží v podhůří Ždánického lesa asi 18 km západně od Kyjova a 8 km severně od Klobouk u Brna.

Historie

První písemná zpráva o Dambořicích pochází z r. 1131, kdy byla obec majetkem břeclavského kostela. Již před rokem 1298 stávala v Dambořicích na místě dnešního kostela tvrz, která zanikla v 16.století. V roce 1534 povýšena obec Ferdinandem I. na městečko. O největší rozmach městečka se zasloužili novokřtěnci - habáni, kteří přišli ze Slavkova v roce 1550. Rozvíjela se keramická výroba - znali glazurování, zemědělství, vinohradnictví, obchod a výrobu lněného plátna. V roce 1566 Oldřich z Kounic připojil městečko ke ždánickému panství. Roku 1622 získali Dambořice Lichtenštejnové, v jejichž majetku obec zůstala až do roku 1918.

Památky

Dominantou obce je farní kostel sv. Martina z 2. poloviny 18. století, který byl přestavěn v roce 1909 a je obklopený ohradní zdí se dvěma vstupními branami. Zvláštností obce jsou tři hřbitovy: evangelický, římskokatolický a židovský se souborem kamenných náhrobků hodnotné kamenické práce z 19.-20.století. Stávala zde i synagoga, která však několikrát vyhořela. V obci také stávaly čtyři větrné mlýny a na katastru byly objeveny pozůstatky slovanského hradiště.

Kulturní tradice

V obci se konají tradiční třídenní Martinské hody vrcholící "skládkou".

Služby v obci

Nezapomeňte navštívit

Informace o projektu: „Cielené školenia, kurzy a tvorba spoločných marketingových produktov - podpora rastu cestovného ruchu v cezhraničných regiónech“
Freepoint - internet za 250 Kč (bez DPH) měsíčně
jantarová stezka
Projekt je spolufinancován z prostředků Evropské Unie
Tento projekt je spolufinancován Evropským fondem pro regionální rozvoj,
Ministerstvem pro místní rozvoj a Zlínským krajem