Slovní popis polohy obce

Vinařská obec Újezdec leží asi 20 km západně od Uherského Hradiště v podhůří Chřibů.

Stručná historie obce

První písemný doklad o obci je z první poloviny 15. století, kdy ji na několik generací získal rod Jana Kužele z Žeravic. V roce 1595 koupil Újezdec Jiří Zikmund Prakšický ze Zástřizl a na Buchlově. Tím se obec dostala k buchlovskému panství. Vinicemi a vínem byl Újezdec proslulý již v 16. století. Obyvatelé Újezdce se věnovali také obilnářství, dobytka se mnoho nechovalo.

Nejvýznamnější památky

Z místních pamětihodností je zajímavé místo nazvané U dvou křížů. Ve stínu vzrostlých lip mezi dvěma kříži stojí pomníček rumunskému vojínovi Nicolae Cristi, padlému 26. dubna 1945 při osvobozování Újezdce. Nová kaple sv. Petra a Pavla byla postavena v roce 1930. Ozdobou kulturního domu jsou sluneční hodiny.

Kultura a tradice

Nejvýznamnější kulturní akcí v obci jsou vždy v závěru června Petropavlovské hodky. K dalším zvyklostem patří velikonoční hrkání, stavění a kácení máje.

Přírodní zajímavosti

V katastru obce roste několik vzácných a chráněných stromů – oskeruší. Obec je obklopena vinohrady a drobnými polnostmi. Díky příhodným podmínkám patřila zdejší vína vždy k nejlepší, jak ve sklepech hradních pánů, tak na výstavách vín.

Možnosti trávení dovolené

Obec s 236 obyvateli leží na zelené turistické značce vedoucí na Buchlov a do Bzence, dále na cyklotrasách Moravské vinné a Bzenecké vinařské.

Služby v obci

Informace o projektu: „Cielené školenia, kurzy a tvorba spoločných marketingových produktov - podpora rastu cestovného ruchu v cezhraničných regiónech“
Freepoint - internet za 250 Kč (bez DPH) měsíčně
jantarová stezka
Projekt je spolufinancován z prostředků Evropské Unie
Tento projekt je spolufinancován Evropským fondem pro regionální rozvoj,
Ministerstvem pro místní rozvoj a Zlínským krajem