Medlovice

Slovní popis polohy obce

Obec Medlovice se rozkládá na jihovýchodním okraji Chřibů, v polovině cesty mezi Kyjovem a Uherským Hradištěm.

Stručná historie obce

První nalezená zmínka o Medlovicích je z roku 1351. Škola byla postavena v roce 1907, od roku 1977 je z ní ústav pro postižené děti. V současné době má obec 490 obyvatel a věkovým průměrem patří k nejmladším v širokém okolí.

Nejvýznamnější památky

V obci stojí od roku 1866 kaple zasvěcená Panně Marii. V roce 1930 byl v obci odhalen pomník T. G. Masaryka.

Kultura a tradice

Z tradic se dodnes udržují fašaňky, dožínky, Havelské říjnové hody, velikonoční pochůzky s hrkáním, stavění máje, slaví se svátek Mikuláše, Luca a pořádání Silvestrovské veselice. Místní kroj patří do velké skupiny podhoráckých. V průběhu let se vyvíjel a oblečení s prvky tradičního kroje nosí staré ženy do dnešních dnů.

Přírodní zajímavosti

V katastrálním území Medlovic se nachází unikátní lom jaspisových porcelanitů, jedna ze tří lokalit v Evropě. Využívá ji Český geologický ústav pro komplexní výzkum. Oblast o rozloze 1,1633 hektarů je chráněným územím.

Možnosti trávení dovolené

Okolím Medlovic vedou cyklotrasy, například Velkomoravská poutní cesta mikroregionu Buchlov. Zajímavostí jsou dvě keramické dílny s tradiční ruční výrobou keramiky. Občerstvení zajišťuje místní pohostinství s diskotékovým klubem, kavárna nebo malá cukrárna.

Služby v obci

Nezapomeňte navštívit

Informace o projektu: „Cielené školenia, kurzy a tvorba spoločných marketingových produktov - podpora rastu cestovného ruchu v cezhraničných regiónech“
Freepoint - internet za 250 Kč (bez DPH) měsíčně
jantarová stezka
Projekt je spolufinancován z prostředků Evropské Unie
Tento projekt je spolufinancován Evropským fondem pro regionální rozvoj,
Ministerstvem pro místní rozvoj a Zlínským krajem