Slovní popis polohy obce

Obec Břestek se nachází asi 12 km západně od Uherského Hradiště a asi 1,5 km od vedlejších Buchlovic.

Stručná historie obce

Malá obec v podhůří hradu Buchlova, těsně na úpatí kopce Modla s kaplí svaté Barbory, je skryta v malebném údolí. Je jednou z nejstarších obcí na Moravě, jejíž vznik je asi v počátku 12. století. Obec Břestek s osadou Chabaně je velmi stará lokalita. Již v roce 1141 zde vlastnil spytihněvský kostel pozemky. Od roku 1551 patřil Břestek k buchlovskému panství. Obec byla od samého počátku vinařská. Již v roce 1611 zdejších 44 usedlostí dodalo vrchnosti přes 6000 litrů vína. Bohužel se v 17. století Břestek stal terčem četných ničivých nájezdů. Tradice vinařství se nenarušila ani v 19. století. V roce 1900 bylo v Břestku už 34 hektarů vinohradů.

Nejvýznamnější památky

Zvonice uprostřed obce, postavená v roce 1888, je chráněnou kulturní památkou. Malá kaplička ve "Hlůžku" zasvěcená Panně Marii Sedmibolestné pochází z roku z roku 1720. V obci se nachází také socha sv. Jana Nepomuckého a památka lidové architektury (domek z 19. století v č.p. 157). Památník padlým je postaven na kopci zvaném Bukovina, odkud je krásný výhled do dalekého okolí.

Kultura a tradice

Skvělou vinohradnickou tradici podtrhuje každoročně pořádaný Velikonoční košt vína. Zimní pochod "Putování okolím Břestecké skály" je atraktivní díky domácí zabíjačce a hudební produkci. Dlouhou tradici má také folková akce "Břestecký pinkl". Z dalších akcí se dodržuje šlapání zelí nebo vaření trnek.

Přírodní zajímavosti

Na jižním úbočí vrchu Komínku, asi 1,5 km severozápadně od obce, se nachází přírodní památka Břestecká skála. Tvoří ji členité pískovcové skály s lesním porostem. Další vyhledávanou zajímavostí je sekvoj rostoucí v v osadě Chabaně. Sekvojovec obrovský má úctyhodný obvod kmene pět metrů, výšku kolem 40 m a jeho stáří je odhadováno až na 300 let. Obcí Břestek protéká Zlechovský potok.

Možnosti trávení dovolené

Obec Břestek je v posledních letech zajímavou turistickou rekreační oblastí. Kromě křižovatky pěších a cykloturistů se stává lákavou pro řady běžkařů a lyžařů. Pro ně tu byl vybudován nový lyžařský vlek. Zajímavosti okolní krajiny nabízí přilehlá osada Chabaně, často navštěvovaná je Břestecká skála, na jejímž úpatí se mohou návštěvníci občerstvit v hostinci Pod Břesteckou skalou.

Služby v obci

Nezapomeňte navštívit

Informace o projektu: „Cielené školenia, kurzy a tvorba spoločných marketingových produktov - podpora rastu cestovného ruchu v cezhraničných regiónech“
Freepoint - internet za 250 Kč (bez DPH) měsíčně
jantarová stezka
Projekt je spolufinancován z prostředků Evropské Unie
Tento projekt je spolufinancován Evropským fondem pro regionální rozvoj,
Ministerstvem pro místní rozvoj a Zlínským krajem