Poloha

Obec Vrbice je jednou z nejvýše položených obcí na Břeclavsku a leží 20 km severně od Břeclavi a 7 km východně od Velkých Pavlovic. Z blízkého kopce "Stráž" je za pěkného počasí výhled do širokého okolí.

Historie

První zmínka o obci pochází z roku 1222. Obec Vrbice vznikla německou kolonizací kolem roku 1220 a byla nazvána Michelsdorf. Vrbice se pravděpodobně počeštila ještě ve 14. století. Vrbice náležela k panství čejkovickému. Po Bílé hoře přešly Čejkovice spolu s Vrbicí do vlastnictví jezuitů a po zrušení řádu přikoupil Josef II. panství k Hodonínu. Na "Stráži" od roku 1839 stával větrný mlýn. Zde se také střídaly stráže, které upozorňovaly v čase nepokojů lid na blížícího se nepřítele. V roce 1843 téměř celá ves lehla popelem..

Památky

Dominantou obce je kostel svatého Jiljí. Byl vystavěný bratrstvem sv. Jiljí v letech 1913-1920 v pseudorománském slohu. V dolní části obce je k vidění kaple sv. Anny a náves zdobí socha sv. Aloise, která stojí v parčíku pod základní školou.

Kulturní tradice

Největší slavností obce jsou krojované hody, které se slaví po tři dny. Na tuto slavnost se sjíždí velká většina rodáků i těch, kteří je již jednou navštívili a nechali zde kus svého srdce. Zakončují se zvláštním a vznešeným tancem "zavádkou".

Vinařství

Jednou z nejzajímavějších věcí na Vrbici jsou vinné sklepy, které stojí až v sedmi patrech nad sebou. Nejsou to sklepy honosné ani barvami, ani velikostí, ale kamenné s goticky lomenými oblouky na vstupu.

 

Služby v obci

Informace o projektu: „Cielené školenia, kurzy a tvorba spoločných marketingových produktov - podpora rastu cestovného ruchu v cezhraničných regiónech“
Freepoint - internet za 250 Kč (bez DPH) měsíčně
jantarová stezka
Projekt je spolufinancován z prostředků Evropské Unie
Tento projekt je spolufinancován Evropským fondem pro regionální rozvoj,
Ministerstvem pro místní rozvoj a Zlínským krajem