Uherčice

Poloha

Vinařská obec Uherčice leží 8 km severozápadně od Hustopečí.

Historie

První doložená písemná zpráva o Uherčicích je z r. 1220. Postupem času se v Uherčicích vystřídalo několik majitelů, posledním z nich byl vévoda sasko-těšínský Albrecht. Již na nejstarší dochované pečeti z r. 1555 se objevuje vinařský nůž jako symbol pěstování vinné révy, která byla zdrojem bohatství obce.

Památky

Historické jádro tvoří náves s dominantou novogotického kostela Sv. Jana Křtitele vysvěceného r. 1896. Naproti kostelu stojí nejstarší budova v obci, pozdně renesanční radnice - obecní dům, postavený v roce 1602. Tento památkově chráněný objekt byl v letech 1995-97 rekonstruován a od roku 1998 slouží svému původnímu účelu. V přízemí je obecní hostinec s restaurací, v prvním patře obecní úřad a společenská místnost.

Příroda

K přírodním zajímavostem obce zcela určitě patří lesní pahorkatina Kolby, do jejíž jihovýchodní strany zasahuje známá Pouzdřanská lesostep patřící k nejlépe dochovaným lesostepním útvarům na Jižní Moravě. Zajímavým krajinným prvkem je i část původního meandrového koryta Svratky, tzv. Hakle, kde v korunách pobřežního vrbového porostu hnízdí značné množství ptactva a voda poskytuje možnost rybolovu.

Dovolená

V obci se nachází jezdecký areál s krytou i otevřenou jízdárnou. Jezdecký oddíl organizuje vzdělávací kurzy se zaměřením na anglické a westernové ježdění. Celoročně je v provozu jezdecká škola a turistika na koni.

Místní zajímavostí je také oddíl stolního hokeje SHC Bizoni, který na mistrovství Evropy v tomto sportu pravidelně obsazuje přední místa.

Služby v obci

Informace o projektu: „Cielené školenia, kurzy a tvorba spoločných marketingových produktov - podpora rastu cestovného ruchu v cezhraničných regiónech“
Freepoint - internet za 250 Kč (bez DPH) měsíčně
jantarová stezka
Projekt je spolufinancován z prostředků Evropské Unie
Tento projekt je spolufinancován Evropským fondem pro regionální rozvoj,
Ministerstvem pro místní rozvoj a Zlínským krajem