Šitbořice

Poloha

Vinařská obec Šitbořice leží na úpatí Ždánického lesa asi 8 km severozápadně od Klobouk u Brna.

Historie

První písemná zmínka o obci je z roku 1255. Ves ovládali páni z Deblína a Lomnice, v dalších letech se zde vystřídalo mnoho majitelů, od roku 1824 pak Šitbořice patřily pánům z Klobouk u Brna. Obec měla vždy zemědělský charakter, již ve 14. století proslula svými vinicemi a řídila se vlastním horenským právem. Vesnice byla silně poničena za 2. světové války, protože tady nacistická vojska soustředila značný počet děl a tanků, které měly bránit přístup na Brno.

Památky

Dominantou obce je farní kostel sv. Mikuláše postavený v letech 1910-13 na místě staršího chrámu. Před ním stojí cenná socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1749. Zvláštností jsou pro Šitbořice typické vinné sklepy vykopané v pískovci a zpevněné spraši na návrší Hradisko. Sklepy jsou tvořeny pouze klenbou pod úrovní zemského povrchu, nestojí nad nimi lisovna, jak je to zvykem v okolí. Šíje sklepů není klenutá cihlami, je vyhloubená přímo do skály. Nejvíce sklepů vzniklo před druhou světovou válkou.

Kulturní tradice

Několikrát do roka se v Šitbořicích konají nejrůznější kulturní akce. Na Velikonoce se pořádá výstava vína s ochutnávkou a taneční zábavou. Posledního dubna se obec tradičně loučí s chlapci odvedenými na vojnu, rekruti na rozloučenou staví máju. Na svátek svatého Václava organizuje chasa krojované hody.

Příroda

Šitbořice se vyznačují velkou rozlohou parků a výsadbou zeleně, asi největší z parkových ploch je na návsi, zahrnuje něco kolem 4 ha. Dalším charakteristickým znakem Šitbořic je sirovodíkový minerální pramen Štyngar (užívá se také název Štengar), který je známý a oblíbený v širokém okolí.

Dovolená

Šitbořice jsou známé i ve sportu - díky pořádání turnajů v kolové (účastní se jich bývalí mistři světa) je navštěvuje mnoho sportovních fanoušků od nás i ze zahraničí.

Služby v obci

Informace o projektu: „Cielené školenia, kurzy a tvorba spoločných marketingových produktov - podpora rastu cestovného ruchu v cezhraničných regiónech“
Freepoint - internet za 250 Kč (bez DPH) měsíčně
jantarová stezka
Projekt je spolufinancován z prostředků Evropské Unie
Tento projekt je spolufinancován Evropským fondem pro regionální rozvoj,
Ministerstvem pro místní rozvoj a Zlínským krajem