Horní Bojanovice

Poloha

Vinařská obec Horní Bojanovice leží asi 5 km východně od Hustopečí.

Historie

První písemná zpráva o obci je na listině z konce 13. století. Bojanovice byly samostatným statkem a často měnily majitele. Přívlastek Horní se objevil až v roce 1615. Obec velmi utrpěla třicetiletou válkou, po níž se přestalo obdělávat více než 2/3 zemědělské půdy v okolí obce.

Památky

Dominantou obce je kostel sv. Vavřince z 15. století, který byl v roce 1792 upraven v barokním stylu. Za pozornost stojí také kaplička sv. Rocha stojící naproti kostelu a socha sv. Floriána.

Kulturní tradice

Obec žije řadou lidových slavností. Krojované hody se konají na svátek svatého Vavřince, kolem 10. srpna, a trvají dva dny. Za týden nebo za čtrnáct dní se konají ještě hodové dozvuky - hodky. Pozoruhodnou slavností je Žehnání vína. Podle tradice by měl každý vinař svůj požehnaný vzorek rozlít ve vinném sklepě do všech sudů. Po požehnání vínu se dále koná "košt". O Vánocích na Štědrý den se před kulturním domem zpívají koledy, sejdou se děti a všichni ostatní obyvatelé dědiny, večer chodí mezi domy kapela a vyhrává vánoční písně, potom jdou všichni společně na půlnoční mši do kostela. O Velikonocích chodí po dědině chasa, velkou žílou vyplácejí chasníci děvčata, ty jim na žílu uvazují barevné stuhy a mašle, zpívají, zavdávají vína a dávají chlapcům voskovaná vajíčka. V Bojanovicích se také udržel zvyk stavění májek, v noci posledního dubna staví chlapci děvčatům do zahrádek malé břízky. Jednu staví také faráři a starostovi.

Dovolená

V Horních Bojanovicíh najdete pěkný Areál odpočinku a sportu, jedna část je tvořena lesoparkem, druhá je seskládána z nejrůznějších sportovišť: tenisové kurty, hřiště, koupaliště, svou "základnu" zde má i místní myslivecký spolek.

Služby v obci

Informace o projektu: „Cielené školenia, kurzy a tvorba spoločných marketingových produktov - podpora rastu cestovného ruchu v cezhraničných regiónech“
Freepoint - internet za 250 Kč (bez DPH) měsíčně
jantarová stezka
Projekt je spolufinancován z prostředků Evropské Unie
Tento projekt je spolufinancován Evropským fondem pro regionální rozvoj,
Ministerstvem pro místní rozvoj a Zlínským krajem