Borkovany

Poloha

Malebná vinařská obec Borkovany leží na jižním předhůří Ždánického lesa asi 6 km severozápadně od Klobouk u Brna a 15 km severovýchodně od Hustopečí.

Historie

Borkovany jsou připomínány již ze začátku 13. století, ale archeologické nálezy svědčí o osídlení kraje již v mladší době kamenné. Borkovany patřily Lvu Klobouckému, který obec daroval premonstrátskému klášteru v Brně. Obec obývali především rolníci, živili se chovem dobytka, pěstováním ovoce, později někteří pracovali v brněnských továrnách. Borkovany se podobně jako jiné moravské obce vyznačují pěstováním vinné révy a výrobou vína.

Kulturní tradice

V obci žijí lidové tradice. Jednou z nich je ruční výroba kraslic, proslavených snad v celém světě. Nelze opomenout ani každoroční krojované hody nebo Josefský košt, konaný v březnu. V poslední době se nedílnou součástí kulturního života stal letní folkový festival Borkovanské kulturní léto. Zajímavostí je vánoční betlém na návsi se sochami v životní velikosti, které jsou vyrobené z jednoduché dřevěné konstrukce a oděné do šatů.

Borkovany jsou rodištěm dvou významných umělců: malíře Jaroslava Bedřicha a sochaře Františka Navrátila.

Služby v obci

Nezapomeňte navštívit

Informace o projektu: „Cielené školenia, kurzy a tvorba spoločných marketingových produktov - podpora rastu cestovného ruchu v cezhraničných regiónech“
Freepoint - internet za 250 Kč (bez DPH) měsíčně
jantarová stezka
Projekt je spolufinancován z prostředků Evropské Unie
Tento projekt je spolufinancován Evropským fondem pro regionální rozvoj,
Ministerstvem pro místní rozvoj a Zlínským krajem