vyber lokalitu:
Akce >

Slovácký folklór

Slovácko je bohaté na lidové kroje, zvyky a obyčeje, lidové písně, hudbu a slovesnost. V národopisných oblastech – Horňácku, Dolňácku, Podluží i na Moravských Kopanicích – se dodnes udržují staleté tradice a zvyky. O svébytnosti zdejší lidové kultury svědčí mimo jiné i unikátní lidový tanec Slovácký verbuňk zařazený na seznam světového dědictví UNESCO.

Fašank

K nejveselejším slavnostem na přelomu měsíců února a března patří fašank – masopustní obchůzky tanečníků, muzikantů a masek.
Vidět jej můžete třeba na festivalu masopustních tradic Fašank ve Strání.

Velikonoce

O Zeleném čtvrtku, Velkém pátku a Bílé sobotě, kdy všechny zvony mlčí, můžete vidět a slyšet průvody chlapců s klepači a hrkači.
O Velikonočním pondělí se na obchůzku po děvčatech vydají s mladými chlapci i dospělí muži. Šlehají děvčata spletenými vrbovými
proutky, za což dostávají pohoštění a jsou obdarováni barvenými vajíčky či kraslicemi.

Stavění májí

Přelom dubna a května je časem stavění májí s ozdobeným vrškem, které dříve chlapci stavěli i svým dívkám pod okny. Rekruti - odvedenci - tak dříve překračovali pomyslný práh dospělosti a májku museli chránit před snahami přespolních chlapců o její pokácení.

Jízda králů

Mezi nejznámější a zároveň i nejstarší slavnosti na Slovácku patří jízda králů. Průvod královské družiny za doprovodu řady jezdců na bohatě  ozdobených koních a jejich vyvolávky si dodnes uchoval svou neopakovatelnou atmosféru. Zažít ji můžete ve Vlčnově, v Kunovicích
nebo v Hluku.

Hody

Slovácké hody jsou obvykle nejdůležitější slavností v obci. Slaví se při příležitosti svátku patrona místního kostela či kaple a oslavy bývají často vícedenní.

Nezapomeňte navštívit

Akce

Webkamery

Informace o projektu: „Cielené školenia, kurzy a tvorba spoločných marketingových produktov - podpora rastu cestovného ruchu v cezhraničných regiónech“
Freepoint - internet za 250 Kč (bez DPH) měsíčně
jantarová stezka
Projekt je spolufinancován z prostředků Evropské Unie
Tento projekt je spolufinancován Evropským fondem pro regionální rozvoj,
Ministerstvem pro místní rozvoj a Zlínským krajem