Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie

Uherský Brod
významnost: 3
Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie je považován za vynikající barokní stavbu. Byl vystavěn podle plánů architekta Domenica Martinelliho. Jeho financování přislíbil dokonce sám Maxmilián Oldřich z Kounic−Rietbergu. Na impozantním průčelí kostela vyniká zejména bohatě zdobený půlkruhový portál, na jehož vrcholu najdeme i rodový erb Kouniců. Kostel je trojlodní orientovaná stavba s čtyřbokou věží nad kněžištěm. Typická pilířová hala, původně bez věže, je pozoruhodná hned v několika ohledech. Především je z urbanistických důvodů obrácena monumentálním průčelím k východu a vytváří tak s radnicí, která byla upravena zhruba ve stejné době, dvojici symbolů - správy církevní a světské.

Otvírací doba v sezóně

oddopřestávka odpřestávka do
Po
Út
St
Čt
So9:0017.001213
Ne13:0017:00

Upřesnění

Prohlídky v období květen - září. V době církevních obřadů, koncertů a jiných akcí se od prohlídek upouští.

Adresa

Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie
Masarykovo nám.
688 01 Uherský Brod

Kostel Neposkvrněného Početí Panny Marie se nachází na Masarykově náměstí v centru Uherského Brodu.

Trojlodní chrám Neposkvrněného početí Panny Marie byl postaven podle plánů italského architekta Domenica Martinelliho, působícího na Moravě ve službách šlechtických rodů Liechtenteinů, Harrachů a Kouniců. Kostel byl vystavěn nákladem hraběte Maxmiliána Oldřicha z Kounic v letech 1717–1733. Jde o trojlodní stavbu s pravoúhlým závěrem kněžiště a čtyřbokou věží. Na impozantním průčelí vyniká zejména portál nad hlavním vchodem. 60 m vysoká věž farního kostela byla postavena v letech 1879-1881 podle návrhů arcibiskupského stavitele Gustava Meretty. Pozoruhodná je i výzdoba kostela – obraz Stětí sv. Jana Křtitele od neznámého autora, který dal namalovat r. 1697 Dominik Ondřej z Kounic, obraz knížete Václava od Adolfa Hellera z r. 1929, nebo obraz Neposkvrněného početí Panny Marie od neznámého malíře a řada dalších. Sochy na oltáři jsou dílem Josefa Antonína Winterhaltera.

Nejbližší cíle v okolí

Informace o projektu: „Cielené školenia, kurzy a tvorba spoločných marketingových produktov - podpora rastu cestovného ruchu v cezhraničných regiónech“
Freepoint - internet za 250 Kč (bez DPH) měsíčně
jantarová stezka
Projekt je spolufinancován z prostředků Evropské Unie
Tento projekt je spolufinancován Evropským fondem pro regionální rozvoj,
Ministerstvem pro místní rozvoj a Zlínským krajem