Hrad Cimburk u Koryčan

významnost: 3
Hradu Cimburk, který leží uprostřed chřibských lesů, dominuje štíhlá hlásná věž spojená s hradním palácem. Expozice v baště je věnována historii a stavebnímu vývoji hradu. Vstupné: plné 30 Kč ,studenti, důchodci 20 Kč, děti do 15 let 20 Kč, děti do 6 let zdarma.

Otvírací doba v sezóně

oddo
Po9:0018:00
Út9:0018:00
St9:0018:00
Čt9:0018:00
9:0018:00
So9:0018:00
Ne9:0018:00

Upřesnění

květen-srpen

Typ památky nebo kulturního zařízení

Hrad / tvrz, Zřícenina

Přístupnost tělesně postiženým

Místa pro parkování vozidel invalidů

Virtuální prohlídka

na internetu

Adresa

Hrad Cimburk u Koryčan
Samota 204
768 05 Koryčany

Kontakt

telefon: +420.775 447 626

Expozice / prohlídková trasa

Návštěvníci procházejí hrad s tištěným plánem. V místech zajímavých architektonických detailů jsou umístěny panely s popisem. V polygonální baště je možno navštívit expozici věnovanou historii a stavebnímu vývoji hradu. Součástí prohlídkové trasy je vyhlídka na šíjové hradbě a pod strážnou věží.

Hrad leží uprostřed chřibských lesů, přibližně 5 km od městečka Koryčany. Přístup je možný po turistické značce z koryčanského náměstí. Auto je možné zaparkovat na značené ploše při silnici Koryčany – Vřesovice a pokračovat přibližně 1 km pěšky. Hrad nechal před polovinou 14. století vystavět Bernard z Cimburka, přední velmož na dvoře Jana Lucemburského a poté Karla IV. Cimburk pak prošel mnoha přestavbami, z nichž nejhonosnější provedli řemeslníci z kamenické huti Václava IV. Z této etapy zůstala dodnes zachována řada architektonických detailů včetně torza unikátní arkýřové kaple. K posledním úpravám došlo v baroku za Horeckých z Horky. Cimburk si dodnes uchoval původní jádro, na které navazuje vnější opevnění svědčící o vývoji dobývacích a obranných technik.

Dnes je dominantou hradu štíhlá hlásná věž spojená s hradním palácem šíjovou hradbou. Na ní je vybudována vyhlídka. Expozice v polygonální baště je věnována historii a stavebnímu vývoji hradu, k vidění jsou tu kamenické články i archeologické nálezy. Do budoucna počítá správce, občanské sdružení Polypeje, s vybudováním výstavy středověkého stavitelství.

V průběhu sezóny pořádá správa hradu koncerty, divadelní představení a výstavy. Tradiční akcí jsou každoroční Dny múz – tvůrčí dílna, kde se do výtvarné tvorby zapojují jak profesionální umělci, tak také návštěvníci hradu.

Nejbližší okolí hradu je prodchnuto cyrilometodějskou tradicí, vypravit se můžete na hradisko sv. Klimenta nebo na vyhlídkové místo zvané Kazatelna. Horolezci využijí pískovcový skalní útvar Kozel.

Nejbližší cíle v okolí

Informace o projektu: „Cielené školenia, kurzy a tvorba spoločných marketingových produktov - podpora rastu cestovného ruchu v cezhraničných regiónech“
Freepoint - internet za 250 Kč (bez DPH) měsíčně
jantarová stezka
Projekt je spolufinancován z prostředků Evropské Unie
Tento projekt je spolufinancován Evropským fondem pro regionální rozvoj,
Ministerstvem pro místní rozvoj a Zlínským krajem