Zámek Zlín

Zlín
významnost: 2
Zlínský zámek získal stávající podobu počátkem 20. století, kdy jej zmodernizoval jeho tehdejší majitel průmyslník Haupt. V současné době v něm sídlí galerie Václava Chada, stálá interaktivní expozice Orbis Pictus Play Zlín, zámecká kavárna a designový obchod Courage.

Typ památky nebo kulturního zařízení

Zámek

Adresa

Zámek Zlín
Soudní 1
760 01 Zlín

Kontakt

telefon: +420 577 630 322

Kontaktní osoba

Mgr. Kateřina Pešatová, vedoucí Odboru kultury a památkové péče

Zlínský zámek se nachází přímo v centru města Zlína, uprostřed sadu Svobody, nedaleko náměstí Míru a autobusového a vlakového nádraží Zlín-střed.

Zápis v Deskách zemských z r. 1571 potvrzuje, že na místě dnešního zámku stála tvrz, založená patrně ve 2. polovině 15. století, kdy panství patřilo pánům ze Šternberka a kdy byl Zlín povýšen na město. Od 3. čtvrtiny 15. století se majiteli panství stali na téměř sto let Tetourové z Tetova, kteří je v r. 1571 prodali Janu Kropáčovi z Nevědomí. Ten zahájil přestavbu tvrze v renesační zámek s arkádami a nádvořím. Kolem zámku byla původně zřízena zahrada, v 19. století přeměněna v přírodně krajinářský park. V letech 1904-1905 nechal průmyslník Štěpán Haupt provést modernizaci, která značně setřela historický ráz zámku. Autorem přestavby byl vídeňský architekt Leopold Bauer. V roce 1929 zámek odkoupilo město, které budovu využívalo k různým kulturním akcím. V letech 1958-2013 se stal zámek sídlem Muzea jihovýchodní Moravy a jeho expozic. Ve druhém patře zámku měla své výstavní prostory také Krajská galerie výtvarného umění.

Nyní je sídlem galerie Václava Chada a místem stálé interaktivní expozice Orbis Pictus Play Zlín s názvem Magické komnaty. Mezi další stálé výstavy patří neobvyklá výstava NONSENS inspirací, která je určena milovníkům nonsensových myšlenek a řešení. Výstava je tvořena exponáty zapůjčenými ze sbírek členů Společnosti za Veselí veselejší. Kurátorem výstavy je brněnský výtvarník František Borovec.

Galerii V. Chada provozuje společnost Zlínský zámek o. p. s. Navštívit zde můžete dále zámeckou kavárnu nebo designový obchod Courage.

Najdete zde také...

  • Galerie Václava Chada Zlín
    •  Galerie
    Galerie Václava Chada se nachází ve zlínském zámku, v citlivě zrekonstruovaných prostorech, které mají návštěvníci možnost spatřit poprvé, protože od ...

Nejbližší cíle v okolí

Informace o projektu: „Cielené školenia, kurzy a tvorba spoločných marketingových produktov - podpora rastu cestovného ruchu v cezhraničných regiónech“
Freepoint - internet za 250 Kč (bez DPH) měsíčně
jantarová stezka
Projekt je spolufinancován z prostředků Evropské Unie
Tento projekt je spolufinancován Evropským fondem pro regionální rozvoj,
Ministerstvem pro místní rozvoj a Zlínským krajem