Zámek Nový Světlov

Bojkovice
významnost: 3
Novogotický zámek Nový Světlov, původně gotický hrad z 15. století, je dnes někdy přezdívám slovácké Miramare a slouží jako hotel a restaurace. Nádvoří zámku je zastřešeno, plně klimatizováno a vybaveno audiovizuální technikou. Prostor umožňuje pořádání divadelních a koncertních vystoupení, kongresů a konferencí. Prostředí zámku je oblíbené pro pořádání svateb. Součástí komplexu je i rozlehlý anglický park.

Typ památky nebo kulturního zařízení

Zámek

Sloh

pseudogotický

Zámek Nový Světlov, který byl postaven v roce 1480 jako hrad na skále nad soutokem Koménky a Olšavy, leží u silnice z Bojkovic do Komně.

Nový Světlov postavili kolem roku 1480 bratři Landštejnové (Ctibor, Jaroslav a Zbyněk). Po vybudování hradu se Bojkovice staly centrem rozsáhlého panství 25 obcí. Gotický hrad se postupem času opevňoval a chránil obyvatele před četnými nájezdy vojsk a válečnými vichřicemi.

V polovině 19. století byl Nový Světlov na návrh vídeňského architekta Eduarda Kuschee přestavěn ve stylu anglické tudorské gotiky na reprezentační sídlo šlechty. Díky své podobě se zámkem Miramare u Terstu je také nazýván slovácké Miramare.

Park u zámku býval oborou, která byla začátkem 19. století z velké části přeměněna na anglický park. Nejcennější dřeviny jsou v její přední části. Rozloha parku je 19,5 ha a najdeme zde pozdně barokní sochy sv. Dominika, Panny Marie a sv. Vincence.

V roce 1984 byl zámek rekonstruován – byl v něm vybudován hotel, restaurace, vinárna, turistická ubytovna a působila zde škola v přírodě. Zámek Nový Světlov leží v krásném prostředí Bílých Karpat, láká návštěvníky k turistickým procházkám či vyjížďkám na kole.

V současné době se na zámku nachází hotel, restaurace, kavárna a zastřešené nádvoří, které slouží k pořádání koncertů.

Najdete zde také...

  • Zámecký park Bojkovice Bojkovice
    •  Parky, zahrady, ZOO
    Bývalá zámecká obora u Nového Světlova byla začátkem 19. století přeměněna na anglický park se zajímavými dřevinami a sochařskou výzdobou. ...
  • Hotel Zámek Nový Světlov Bojkovice
    •  Hotel
    Hotelové ubytování na zámku má kapacitu 72 lůžek. Každý pokoj je vybaven ručně vyřezávaným mahagonovým nábytkem, televizorem s velkoplošnou plazmovou ...

Nejbližší cíle v okolí

Informace o projektu: „Cielené školenia, kurzy a tvorba spoločných marketingových produktov - podpora rastu cestovného ruchu v cezhraničných regiónech“
Freepoint - internet za 250 Kč (bez DPH) měsíčně
jantarová stezka
Projekt je spolufinancován z prostředků Evropské Unie
Tento projekt je spolufinancován Evropským fondem pro regionální rozvoj,
Ministerstvem pro místní rozvoj a Zlínským krajem