Zámek Březolupy

Březolupy
významnost: 1
Barokní zámek Březolupy byl po válce zkonfiskován firmě Baťa a dnes slouží potřebám obce.

Typ památky nebo kulturního zařízení

Zámek

Adresa

Zámek Březolupy
Březolupy 90
687 13 Březolupy

Kontakt

telefon: +420.572258221

Zámek stojí v obci Březolupy, asi 12 km severovýchodně od Uherského Hradiště.

Ves Březolupy se poprvé připomíná v listinném falzu hlásícímu se do roku 1261. Zřejmě již ve 2. polovině 14. století zde stála tvrz coby středisko statku, jehož majitelé se často střídali. Od 16. století na tvrzi sídlili Tetourové z Tetova, první písemná zmínka o tvrzi pochází až z roku 1571. V roce 1650 koupil statek František Horecký z Horky, který tvrz přebudoval v barokní zámek. Po několika dalších šlechtických rodech, které se v držení statku a zámku vystřídaly, koupil v roce 1912 panství cukrovar A. Maye v Uherském Hradišti a v roce 1929 Baťův koncern.

V roce 1949 byl zámek znárodněn a převeden do majetku obce, která jej jako obecní úřad využívá dodnes. Jde o obdélníkovou budovu s pevnými zdmi tvořenými kamennými kvádry. Na severní straně jsou klenuté sklepy. Zámek měl původně dvě podlaží – v první poschodí u severního průčelí je zámecká kaple – druhé poschodí bylo přistavěno až na počátku 20. století. V sálech prvního poschodí je hodnotná štuková výzdoba. Kolem zámku je malý park.

Nejbližší cíle v okolí

Informace o projektu: „Cielené školenia, kurzy a tvorba spoločných marketingových produktov - podpora rastu cestovného ruchu v cezhraničných regiónech“
Freepoint - internet za 250 Kč (bez DPH) měsíčně
jantarová stezka
Projekt je spolufinancován z prostředků Evropské Unie
Tento projekt je spolufinancován Evropským fondem pro regionální rozvoj,
Ministerstvem pro místní rozvoj a Zlínským krajem