Zámek Bílovice

Bílovice
významnost: 1
Barokně-empírový zámeček je obklopený anglickým přírodním parkem a slouží pro potřeby obce Bílovice.

Typ památky nebo kulturního zařízení

Zámek

Adresa

Zámek Bílovice
Bílovice 70
687 12 Bílovice

Sloh

baroko, klasicismus / empír

Ve vesnici Bílovice, ležící cca 9 km severovýchodně od Uherského Hradiště nalezneme nevelký barokní zámeček. Již odedávna vlastnila vrchnost v obci dobře vystavěnou tvrz. Poprvé se připomíná v roce 1512, i když byla zřejmě vybudována již ve 14. století. Koncem 16. století byla tvrz přebudována v renesanční zámek s charakteristickými arkádami. Ferdinand hr. z Laurencin-Beaufort upravil zámek v empirovém stylu, včetně úpravy zámeckého parku. Po jeho smrti r. 1831 je koupil Hugo hr. Logothetti, jehož rodina vlastnila zámek a statek až do roku 1945. Po jeho smrti se dělil o statek Vladimír a Zdeněk hr. Logothetti. V roce 1854 byl na zámku hostem přední český malíř Josef Mánes, který zde nakreslil několik vzácných kreseb (mj. Veroniky Čuddové a J. Postavy) a krojových studií.

Dnešní barokně-empírový zámek je výsledkem úprav v průběhu 18. a 19. století i v nejnovější době. Kolem zámku se rozprostírá přírodní anglický park, resp. zámek stojí na jihovýchodním okraji malého parku uprostřed vesnice Bílovice. Budova je jednokřídlá patrová se středovým čelním rizalitem. V současné době v zámku sídlí Obecní úřad.

(autor textu: Martin Zvonek).

Nejbližší cíle v okolí

Informace o projektu: „Cielené školenia, kurzy a tvorba spoločných marketingových produktov - podpora rastu cestovného ruchu v cezhraničných regiónech“
Freepoint - internet za 250 Kč (bez DPH) měsíčně
jantarová stezka
Projekt je spolufinancován z prostředků Evropské Unie
Tento projekt je spolufinancován Evropským fondem pro regionální rozvoj,
Ministerstvem pro místní rozvoj a Zlínským krajem