Vinné búdy Vlčnov-Kojiny, památková rezervace

Vlčnov
významnost: 3
Památkovou rezervaci Vlčnov-Kojiny tvoří soubor tzv. vlčnovských búd, vinohradnických staveb, lisoven bez sklepa, které představují ucelený areál historicky velmi hodnotných staveb.

Typ památky nebo kulturního zařízení

Památka lidové architektury, Vesnická památková rezervace a zóna

Památkovou rezervaci Vlčnov-Kojiny tvoří soubor tzv. búd, vinohradnických staveb, lisoven bez sklepa, které představují ucelený areál historicky velmi hodnotných staveb. Vlčnovské búdy jsou ojedinělým dokladem staré konstrukční techniky, vznikly v 18. a 19. století. Jedinečným způsobem dokumentují jihomoravské vinohradnictví a sadařství a tomuto účelu slouží areál i v současnosti.

První zmínka o búdách, je již roku 1544. Většinou jsou búdy stavby většinou nadzemní, beze sklepů. Tím se zdejší búdy odlišují od vinných sklepů, jak je známe z jižních oblastí Slovácka. Búda má pouze dvě místnosti – v té první se víno lisuje a koštuje, v druhé, zadní, tzv. komůrce, se skladuje. Komůrka je jen třetinoví ve srovnání s presúzem a má jen malé okénko, či je zcela bez oken, aby nedocházelo ke zbytečné cirkulaci teplého vzduchu z venku. Dnes je búd celkem pětatřicet. Vedle několika solitérů schovaných v prostorech vesnické památkové rezervace "Stará hora" v sousedních Veletinách tvoří búdy v trati Kojiny jeden jediný řádek – dnešní památkovou rezervaci lidové architektury. Za císaře Josefa II. V roce 1785 bylo búd 149, zatímco klasických sklepů pouze sedm.

Najdete zde také...

  • Za krásou vinných búd Vlčnov
    •  Vinařské oblasti •  Vinařské památky •  Vinařské stezky a cyklostezky •  Víno a vinařství

Nejbližší cíle v okolí

Informace o projektu: „Cielené školenia, kurzy a tvorba spoločných marketingových produktov - podpora rastu cestovného ruchu v cezhraničných regiónech“
Freepoint - internet za 250 Kč (bez DPH) měsíčně
jantarová stezka
Projekt je spolufinancován z prostředků Evropské Unie
Tento projekt je spolufinancován Evropským fondem pro regionální rozvoj,
Ministerstvem pro místní rozvoj a Zlínským krajem