Pustevny - útulny Libušín a Maměnka

významnost: 4
Útulny (turistické chaty) Libušín a Maměnka v areálu Pustevny, na Radhošti patří k známým stavbám proslulého architekta Dušana Jurkoviče.

Otvírací doba v sezóně

oddo
Po9.0022.00
Út9.0022.00
St9.0022.00
Čt9.0022.00
9.0022.00
So9.0022.00
Ne9.0022.00

Typ památky nebo kulturního zařízení

Památka lidové architektury

Adresa

Restaurace Libušín a Hotel Maměnka
756 56 Prostřední Bečva

Kontakt

telefon: +420.556836207
e-mail: muzeum@vmp.cz

Jazyky personálu

anglický, německý

Sloh

lidová architektura

Útulny (turistické chaty) Libušín a Maměnka se nacházejí v areálu Pustevny, asi 17 km severovýchodně od Rožnova pod Radhoštěm.

Pustevny získaly své pojmenování podle poustevny, která byla zrušena koncem 18. století. V souvislosti s rozmachem turistiky na konci 19. století zakoupila na Pustevnách frenštátská Pohorská jednota Radhošť pozemek v blízkosti rozpadlé poustevny a v roce 1891 tam postavila první útulnu Pústevňa. O tři roky později vedle ní vyrostla útulna Šumná. Útulny Libušín a Maměnka byly postaveny v roce 1899 podle návrhu slovenského architekta Dušana Jurkoviče.

Na výzdobě interiéru Libušína se podílel český malíř Mikoláš Aleš. Podle Alšových kreseb zbojníků Ondráše a Juráše, portáše Stavinohy a boha Radegasta vymaloval interiéry Libušína malíř Karel Štapfer. Architektonické prvky exteriérů použil Jurkovič z lidových staveb řady valašských, ale i kysuckých vesnic. Pokoje jsou ve čtyřbarevném pojednání a původním tónování - zelená, červená, okrová a modrá s původními motivy na stěnách. Také podlaha je původní (smrk na pero a drážku), s ručně tkanými koberci vyrobenými v Moravské gobelínové manufaktuře ve Valašském Meziříčí. Vybavení pokojů vychází tvarově i konstrukčně z původního nábytku.

V 80. letech 20. stol. navrhlo Valašské muzeum přírodě rekonstruovat pustevenské útulny. Práce začaly v roce 1995. V roce 1999 byla znovuotevřena restaurace Libušín (k unikátům interiérů patří tři secesní lustry, příborník, skleník a hodiny) a v roce 2003 byl zpřístupněn také hotel Maměnka. Areál Pusteven byl prohlášen národní kulturní památkou.

Pustevny jsou nejznámějším horským střediskem v neporušené přírodě Moravskoslezských Beskyd, kerému vládnou křesťanští věrozvěstové Cyril a Metoděj společně s pohanským bohem Radegastem. Půvob místa s úžasným výhledem doplňují pohádkové stavby Dušana Jurkoviče.

Najdete zde také...

  • Hotel Maměnka
    •  Hotel
  • Restaurace Libušín
    •  Restaurace
    Menu: rožnovské škračky na bramboráku, radhošťské střapačky s uzeným masem, pravý valašský kontrabáš...

Nejbližší cíle v okolí

Informace o projektu: „Cielené školenia, kurzy a tvorba spoločných marketingových produktov - podpora rastu cestovného ruchu v cezhraničných regiónech“
Freepoint - internet za 250 Kč (bez DPH) měsíčně
jantarová stezka
Projekt je spolufinancován z prostředků Evropské Unie
Tento projekt je spolufinancován Evropským fondem pro regionální rozvoj,
Ministerstvem pro místní rozvoj a Zlínským krajem