Památkové domky na Rajčovně č.p. 283 a 284

Hluk
významnost: 2
Rolnické domky č. 283 a 284 jsou názornou ukázkou toho, jak se na vesnici žilo a bydlelo v dobách od 17. do poloviny 20. století.

Typ památky nebo kulturního zařízení

Expozice, Památka lidové architektury

Jazyky - výklad průvodce

anglický, český, německý

Sloh

lidová architektura

Starší ze dvou domků byl postaven kolem roku 1830. V menším a starším domku je zachovaná původní hliněná podlaha i veškeré zařízení. Stůl, lavice, jediná postel, místnost doplňují kachlová kamna s klasickou chlebovou pecí a černou kuchyní, která vytápěla místnost, kde se spalo i jedlo. K domku patří nářaďovna, malý dvoreček, za kterým šumí potůček.

Mladší domek už má dřevěné podlahy. V kuchyni je dominantním kusem zařízení kachlový sporák, na lavkách je rozloženo dřevěné nářadí, potřebné k pečení chleba. V malované jizbě je malé muzeum krojů. Figuríny prezentují kroj všední i sváteční. V největší místnosti jsou nábytek a doplňky z velké části přeneseny z národopisně-historické sbírky Slovácká jizba. Místnosti vévodí rohový stůl s dekorovanými lavicemi, kachlová kamna, malovaná postel, skříň. Rozlehlejší dvorek je - jak to dříve bývalo – vyzdoben ornamenty, charakteristickými pro region. Malba je provedena podle vzoru nejstarších ukázek původního hluckého ornamentu a byla rekonstruována koncem minulého století.

Správu nad domky drží manželé Jelénkovi. Oba domky jsou po předchozí dohodě přístupny veřejnosti po celý rok. Při slavnostnějších příležitostech, jako jsou hody, Dolňácké slavnosti či fašank se z nich ozývá cimbálová muzika.

Nejbližší cíle v okolí

Informace o projektu: „Cielené školenia, kurzy a tvorba spoločných marketingových produktov - podpora rastu cestovného ruchu v cezhraničných regiónech“
Freepoint - internet za 250 Kč (bez DPH) měsíčně
jantarová stezka
Projekt je spolufinancován z prostředků Evropské Unie
Tento projekt je spolufinancován Evropským fondem pro regionální rozvoj,
Ministerstvem pro místní rozvoj a Zlínským krajem