Měšťanské vinné sklepy v mařatických vinohradech

Uherské Hradiště
významnost: 4
V městské čtvrti Mařatice se dochovala řada vinných sklepů a vinohradnických domů, z nichž nejstarší pocházejí z 18. století. Za pozornost také barokní dům s vinárnou „U Lisu“ se zachovaným původním lisem na révu. Měšťanské vinné sklepy v Mařaticích jsou zajímavým místem, které přilákalo k návštěvě již nejednoho poutníka z řad výtvarných umělců nebo hudebníků.

Typ památky nebo kulturního zařízení

Památka lidové architektury

Adresa

Areál měšťanských vinných sklepů
Vinohradská
Mařatice
686 05 Uherské Hradiště

Mařatické vinohrady se nacházejí na jižním a jihozápadním svahu Rochusu, kde v malebném, klidném údolí s potokem najdeme řadu historických sklepů, z nichž některé pocházejí z 18. století. O pěstování révy na Hradišťsku se zasloužili od 12. století velehradští mniši - cisterciáci. Později byli majiteli vinohradů především uherskohradišťští měšťané. Mařatické vinohrady, sklepy a búdy lákaly významné osobnosti, navštěvovali je spisovatelé, výtvarní umělci, hudebníci a mnoho dalších. I přes to, že se nepodařilo zachovat stylovou čistotu celého areálu, narušenou novostavbami rodinných domů, jsou zajímavým a atraktivním exteriérem (volně přístupná lokalita).

Nejbližší cíle v okolí

Informace o projektu: „Cielené školenia, kurzy a tvorba spoločných marketingových produktov - podpora rastu cestovného ruchu v cezhraničných regiónech“
Freepoint - internet za 250 Kč (bez DPH) měsíčně
jantarová stezka
Projekt je spolufinancován z prostředků Evropské Unie
Tento projekt je spolufinancován Evropským fondem pro regionální rozvoj,
Ministerstvem pro místní rozvoj a Zlínským krajem